FileZilla 3 - en to da_DK translation catalogue (1625 entries)

en: %H:%M:%S elapsed
da_DK: %H:%M:%S forløbet

en: %H:%M:%S left
da_DK: %H:%M:%S tilbage

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
da_DK: %a - Konto (linier med denne angivelse vil blive udeladt, hvis login-typen Konto ikke anvendes)

en: %d directory | %d directories
da_DK[0]: %d mappe
da_DK[1]: %d mapper

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
da_DK[0]: %d mappe med indhold
da_DK[1]: %d mapper med indhold

en: %d file | %d files
da_DK[0]: %d fil
da_DK[1]: %d filer

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
da_DK[0]: %d fil. Samlet størrelse: %s
da_DK[1]: %d filer. Samlet størrelse: %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
da_DK[0]: %d fil. Samlet størrelse: Mindst %s
da_DK[1]: %d filer. Samlet størrelse: Mindst %s

en: %d files added to queue
da_DK: %d filer tilføjet i køen

en: %d second | %d seconds
da_DK[0]: %d sekund
da_DK[1]: %d sekunder

en: %h - Host
da_DK: %h - Vært

en: %p - Password
da_DK: %p - Adgangskode

en: %s - Certificate expired!
da_DK: %s - Certificat udløbet

en: %s - Not yet valid!
da_DK: %s - Endnu ikke gyldig!

en: %s - Proxy user
da_DK: %s - Proxy-bruger

en: %s and %s. Total size: %s
da_DK: %s og %s. Samlet størrelse: %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
da_DK: %s og %s. Samlet størrelse: Mindst %s

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Please download FileZilla again. If this problem persists, please submit a bug report.
da_DK: %s kunne ikke findes. Uden denne FileZilla-komponent vil SFTP ikke fungere.
    
    Download FileZilla igen. Hvis dette problem fortsætter, så rapporter det som en fejl.

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, SFTP will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the FZ_FZSFTP environment variable.
da_DK: Kunne ikke finde %s. Uden denne komponent i FileZilla vil SFTP ikke fungere.
    
    Mulige løsninger:
    - Sørg for at %s findes i en mappe, der er angivet i din PATH-miljøvariabel.
    - Angiv den fulde sti til %s i miljøvariablen FZ_FZSFTP.

en: %s with %d bits
da_DK: %s med %d bits

en: %u - Username
da_DK: %u - Brugernavn

en: %w - Proxy password
da_DK: %w - Proxy-adgangskode

en: &Abort previous connection and connect in current tab
da_DK: &Afslut forrige forbindelse, og forbind i aktuelle fane

en: &About...
da_DK: &Om...

en: &Account:
da_DK: &Konto:

en: &Active
da_DK: Akti&v

en: &Add bookmark...
da_DK: &Tilføj bogmærke...

en: &Add files to queue
da_DK: &Tilføj filer i køen

en: &Add keyfile...
da_DK: &Tilføj nøglefil...

en: &Add to queue
da_DK: &Tilføj i køen

en: &Adjust server timezone offset:
da_DK: &Juster serverens tidszoneforskydning:

en: &Always trust certificate in future sessions.
da_DK: Stol &altid på certifikater i fremtidige sessioner.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
da_DK: Hav &altid tillid til denne vært, tilføj denne nøgle i cache

en: &Always use default editor
da_DK: Brug &altid standard-editor

en: &Always use selection for unassociated files
da_DK: Brug &altid det valgte til uassocierede filer

en: &Always use this action
da_DK: Brug &altid denne handling

en: &Ask your operating system for the external IP address
da_DK: &Bed operativsystemet om den eksterne IP-adresse

en: &Autodetect
da_DK: &Autodetektér

en: &Binary
da_DK: &Binær

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
da_DK: &Binært præfiks med SI-symboler (f.eks. 1 KB = 1024 byte)

en: &Bookmarks
da_DK: &Bogmærker

en: &Browse...
da_DK: &Gennemse...

en: &Burst tolerance:
da_DK: &Burst-tolerance:

en: &Cancel
da_DK: &Annullér

en: &Clear private data...
da_DK: &Slet private data...

en: &Close
da_DK: &Luk

en: &Close FileZilla
da_DK: Af&slut FileZilla

en: &Configure speed limits...
da_DK: &Konfigurér hastighedsgrænser...

en: &Configure...
da_DK: &Konfigurér...

en: &Connect
da_DK: &Tilslut

en: &Copy current connection to Site Manager...
da_DK: &Kopier aktuel forbindelse til Websted Manager...

en: &Copy to clipboard
da_DK: &Kopier til Udklipsholder

en: &Crash
da_DK: &Afbryd med fejl

en: &Create directory
da_DK: &Opret mappe

en: &Create new tab
da_DK: Åbn &ny fane

en: &Debug information in message log:
da_DK: &Debug-informationer i beskedlog:

en: &Default editor:
da_DK: &Standard-editor:

en: &Default file exists action...
da_DK: &Standard fil findes-handling...

en: &Delay between failed login attempts:
da_DK: &Pause mellem mislykkede login-forsøg

en: &Delete
da_DK: Sl&et

en: &Delete symlink
da_DK: Sl&et symlink

en: &Directory comparison
da_DK: &Mappesammenligning

en: &Discard local file then download and edit file anew
da_DK: &Ryd lokal fil, og hent og rediger filen igen

en: &Disconnect
da_DK: &Afbryd forbindelse

en: &Disconnect from server
da_DK: &Afbryd forbindelse til server

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
da_DK: &Vis aktuel overførselshastighed i stedet for gennemsnitlig hastighed

en: &Display size in bytes
da_DK: &Vis størrelse i byte

en: &Do not remember passwords (recommended)
da_DK: &Husk ikke adgangskoder (anbefalet)

en: &Don't show this dialog again.
da_DK: &Vis ikke denne meddelelse igen.

en: &Don't use external IP address on local connections.
da_DK: Brug ikke eksterne IP-adresser til &lokale forbindelser.

en: &Double-click action on files:
da_DK: Handling ved &dobbeltklik på filer:

en: &Download
da_DK: Do&wnload

en: &Download to:
da_DK: Do&wnload til:

en: &Download...
da_DK: Do&wnload...

en: &Downloads:
da_DK: &Downloadet:

en: &Edit
da_DK: &Rediger

en: &Edit filter rules...
da_DK: &Rediger filterregler...

en: &Enable
da_DK: Slå &til

en: &Enable speed limits
da_DK: Slå hastighedsgrænser &til

en: &Encoding:
da_DK: Ind&kodning:

en: &Encryption:
da_DK: Kr&yptering:

en: &Enter custom command...
da_DK: &Indtast brugerdefineret kommando...

en: &Establish connection in a new tab
da_DK: &Etabler forbindelse i en ny fane

en: &Execute
da_DK: &Udfør

en: &Export Site Manager entries
da_DK: Eksportér &websteder

en: &Export...
da_DK: &Eksportér...

en: &Fall back to active mode
da_DK: &Fald tilbage til aktiv tilstand

en: &File
da_DK: &Fil

en: &File Attributes...
da_DK: &Fil-attributter...

en: &File permissions...
da_DK: &Filtilladelser...

en: &File:
da_DK: &Fil:

en: &Filter conditions:
da_DK: Filter&betingelser:

en: &Filter sets:
da_DK: &Filtersæt:

en: &Filters:
da_DK: &Filtre:

en: &Finish editing and delete local file
da_DK: &Afslut redigering, og slet lokal fil

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
da_DK: Ud&jævn fjernstier, hent alle indeholdte filer direkte ned i målmappen

en: &Follow symlink, delete target directory contents
da_DK: &Følg symlink, slet indholdet af målmapper

en: &Get external IP address from the following URL:
da_DK: Hent &ekstern IP-adresse fra denne URL:

en: &Getting help...
da_DK: &Få hjælp...

en: &Global bookmark
da_DK: Globalt &bogmærke

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
da_DK: &HTTP/1.1 ved brug af CONNECT-metoden

en: &Help
da_DK: &Hjælp

en: &Hide identical files
da_DK: &Gem identiske filer

en: &Highest
da_DK: &Højeste

en: &Highest available port:
da_DK: &Højeste nr. port til rådighed:

en: &Host:
da_DK: &Vært:

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
da_DK: &IEC binært præfiks (f.eks. 1 KiB = 1024 byte)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
da_DK: &ISO 8601 (eksempel: 2007-09-15)

en: &Import...
da_DK: &Importér...

en: &Inherit system's filetype associations
da_DK: &Hent filtypeassociationer fra systemet

en: &Install new version
da_DK: &Installér ny version

en: &Keep remote path structure relative to search root
da_DK: &Bevar struktur i fjernsti relativ til søgeroden

en: &Layout of file and directory panes:
da_DK: Udseende for fil- og mappe-ruder:

en: &Limit local ports used by FileZilla
da_DK: Be&græns antal lokale porte, der bruges af FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
da_DK: &Begræns antal samtidige forbindelser

en: &Local directory tree
da_DK: Lo&kalt mappetræ

en: &Local directory:
da_DK: &Lokal mappe:

en: &Log to file
da_DK: &Log til fil

en: &Logon Type:
da_DK: &Logontype:

en: &Low
da_DK: &Lav

en: &Manage bookmarks...
da_DK: &Administrer bogmærker...

en: &Manual transfer...
da_DK: &Manuel overførsel...

en: &Maximum number of connections:
da_DK: Ma&ks. antal forbindelser:

en: &Maximum number of retries:
da_DK: &Maks. antal forsøg:

en: &Message log
da_DK: &Beskedlog

en: &Minimize to tray
da_DK: Mi&nimer til systembakke

en: &Name sorting mode:
da_DK: &Navnesorteringsmetode:

en: &Name:
da_DK: &Navn:

en: &Network configuration wizard...
da_DK: &Konfigurationsassistent...

en: &New
da_DK: &Ny

en: &New Site
da_DK: &Nyt websted

en: &New version available!
da_DK: &Ny version findes!

en: &Next >
da_DK: &Næste >

en: &No
da_DK: &Nej

en: &None
da_DK: &Ingen

en: &Numeric value:
da_DK: &Numerisk værdi:

en: &OPEN
da_DK: &ÅBEN

en: &Open
da_DK: &Åbn

en: &Overwrite
da_DK: &Overskriv

en: &Passive
da_DK: &Passiv

en: &Password:
da_DK: &Adgangskode:

en: &Play sound
da_DK: Afspil &lyd

en: &Preserve timestamps of transferred files
da_DK: &Bevar tidsstempel på overførte filer

en: &Queue
da_DK: &Sæt i kø

en: &Quickconnect
da_DK: &Lyntilslut

en: &Quickconnect bar
da_DK: &Lyntilslutningsbjælke

en: &Read
da_DK: &Læs

en: &Reconnect
da_DK: &Tilslut igen

en: &Refresh
da_DK: &Genopfrisk

en: &Remember password until FileZilla is closed
da_DK: &Husk adgangskode indtil FileZilla lukkes

en: &Remember passwords
da_DK: &Husk adgangskoder

en: &Remote directory:
da_DK: &Fjern-mappe:

en: &Remote path:
da_DK: Sti på f&jernsted:

en: &Remove
da_DK: &Fjern

en: &Remove key
da_DK: &Fjern nøgle

en: &Remove selected
da_DK: Fjern &valgte

en: &Rename
da_DK: Om&døb

en: &Rename...
da_DK: Om&døb...

en: &Reopen local file
da_DK: &Genåbn lokal fil

en: &Replace invalid characters with:
da_DK: &Erstat ugyldige tegn med:

en: &Report a bug...
da_DK: &Rapportér en fejl...

en: &Reset and requeue all
da_DK: &Nulstil og sæt alle i kø igen

en: &Restart Wizard
da_DK: &Genstart assistent

en: &Resume
da_DK: &Genoptag

en: &Run command...
da_DK: &Kør kommando...

en: &Run configuration wizard now...
da_DK: &Kør konfigurationsassistent nu...

en: &Run update check now...
da_DK: S&øg efter opdateringer nu...

en: &Save as...
da_DK: Gem &som...

en: &Search
da_DK: &Søg

en: &Search remote files...
da_DK: S&øg efter filer på fjernsted...

en: &Select Entry:
da_DK: &Vælg indgang:

en: &Select language:
da_DK: &Vælg sprog

en: &Select the columns that should be displayed:
da_DK: Vælg, hvilke &kolonner der skal vises:

en: &Settings
da_DK: &Indstillinger

en: &Settings...
da_DK: &Indstillinger...

en: &Show debug menu
da_DK: &Vis debug-menu

en: &Show detailed log
da_DK: &Vis detaljer i log

en: &Show message
da_DK: &Vis besked

en: &Show timestamps in message log
da_DK: Vis &tidsstempler i beskedlog

en: &Site Manager...
da_DK: &Websted Manager...

en: &Site-specific bookmark
da_DK: &Sted-specifikt bogmærke

en: &Skip
da_DK: &Spring over

en: &Speed limits
da_DK: &Hastighedsgrænser

en: &Start transfer immediately
da_DK: Start overførsel &straks

en: &Swap local and remote panes
da_DK: &Ombyt lokalt sted og fjernsted

en: &TLS Ciphers
da_DK: &TLS-koder

en: &Theme:
da_DK: &Tema:

en: &Transfer
da_DK: &Overfør

en: &Transfer mode:
da_DK: Over&førselstilstand:

en: &Transfer queue
da_DK: &Overførselskø

en: &Treat dotfiles as ASCII files
da_DK: Behandl &dot-filer som ASCII-filer

en: &Unedit
da_DK: &Fortryd redigering

en: &Update cached key for this host
da_DK: &Opdater cachet nøgle for denne vært

en: &Uploads:
da_DK: &Uploadet:

en: &Use custom program
da_DK: &Anvend brugerdef. program

en: &Use synchronized browsing
da_DK: Anvend &synkroniseret bladring

en: &Use system's default editor for text files
da_DK: &Brug systemets standard-editor til tekstfiler

en: &Use the following IP address:
da_DK: &Anvend denne IP-adresse:

en: &Use the server's external IP address instead
da_DK: Anvend &serverens eksterne IP-adresse i stedet for

en: &Use thousands separator
da_DK: Brug &tusindadskiller

en: &User:
da_DK: &Bruger:

en: &Username:
da_DK: &Brugernavn:

en: &View
da_DK: &Vis

en: &View/Edit
da_DK: &Vis/Rediger

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
da_DK: &Overvåg lokalt redigerede filer, og spørg om upload af ændringer

en: &When checking for updates, check for:
da_DK: &Ved søgning efter opdateringer skal følgende kontrolleres:

en: &Write
da_DK: S&kriv

en: &Yes
da_DK: &Ja

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
da_DK: '%s' findes ikke eller kan ikke tilgås.

en: '%s' is not a directory.
da_DK: '%s' er ikke en mappe.

en: 'Account' logontype not supported by selected protocol
da_DK: Logontypen 'Konto' understøttes ikke af den valgte protokol

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available, using 'Ask for password' instead.
da_DK: Login-typerne 'Normal' og 'Konto' er ikke tilgængelige. Bruger 'Bed om adgangskode' i stedet.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
da_DK: Login-typerne 'Normal' og 'Konto' er ikke tilgængelige. Din indtastning er ændret til 'Bed om adgangskode'.

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
da_DK: 'quote' er normalt en kommando brugt i kommando-linje klienter til at sende argumenter for 'quote' til serveren. Du bør skrive kommandoen uden 'quote'.

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
da_DK[0]: (%d objekt filtreret)
da_DK[1]: (%d objekter filtreret)

en: (0 for no limit)
da_DK: (0 for ingen begrænsning)

en: (0-999 seconds)
da_DK: (0-999 sekunder)

en: (5-9999, 0 to disable)
da_DK: (5-9999, 0 for at slå fra)

en: (app-compat is set to %d.%d)
da_DK: (app-compat er sat til %d.%d)

en: (example: %H:%M)
da_DK: (eksempel: %H:%M)

en: (example: %Y-%m-%d)
da_DK: (eksempel: %Y-%m-%d)

en: (in %s/s)
da_DK: (i %s/s)

en: --:--:-- left
da_DK: --:--:-- tilbage

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
da_DK: -c kan ikke anvendes sammen med en FTP-URL.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
da_DK: -l kan kun anvendes sammen med en FTP-URL.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
da_DK: -s og -c kan ikke anvendes samtidig.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
da_DK: -s kan ikke anvendes sammen med en FTP-URL.

en: 0 - None
da_DK: 0 - Ingen

en: 1 - Warning
da_DK: 1 - Advarsel

en: 3 - Verbose
da_DK: 3 - Mange ord

en: < &Back
da_DK: < &Tilbage

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
da_DK: Et bogmærke med det angivne navn findes allerede. Angiv et navn, der ikke er i brug.

en: A default editor needs to be set.
da_DK: Du skal angive en standard-editor.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
da_DK: En mappe kan ikke trækkes ind i en af dens undermapper.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
da_DK: Nogle få servere tillader ikke passiv tilstand eller er fejlkonfigureret. I sådanne tilfælde skal du anvende aktiv tilstand. I aktiv tilstand åbner FileZilla en port og beder serveren oprette forbindelse til denne.

en: A file previously opened has been changed.
da_DK: En tidligere åbnet fil er ændret.

en: A file with that name is already being transferred.
da_DK: En fil med det navn er allerede ved at blive overført.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
da_DK: En fil med det navn er stadig under redigering. Luk den, og forsøg igen.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
da_DK: Et lokal filnavn kunne ikke afkodes.
    Sørg for, at miljøvariablen LC_CTYPE (eller LC_ALL) er sat korrekt.
    Hvis du ikke løser dette problem, kan der mangle filer i visningen af mapper.
    Der vises ikke flere advarsler om dette i denne session.

en: A new version of FileZilla is available:
da_DK: Der findes en ny version af FileZilla:

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
da_DK: En ordentlig server viser altid alle filer, men nogle dårligt konfigurerede servere skjuler filer fra brugeren. Brug denne parameter til at tvinge serveren til at vise alle filer.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
da_DK: En ordentlig server kræver ikke dette. Kontakt serverens administrator, hvis du må slå dette til.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
da_DK: En handling er i gang på fjernstedet, og synkroniseret bladring er slået til.
    Vil du slå synkroniseret bladring fra, og fortsætte med at ændre den lokale mappe?

en: A&dd
da_DK: &Tilføj

en: A&llow resume of ASCII files
da_DK: T&illad genoptagelse af ASCII-filer

en: A&pply only to downloads
da_DK: S&kal kun gælde download

en: A&pply only to uploads
da_DK: S&kal kun gælde upload

en: A&pply to all files and directories
da_DK: S&kal gælde alle filer og mapper

en: A&utomatically remove successful transfers
da_DK: Fjern &automatisk fuldførte overførsler

en: About FileZilla
da_DK: Om FileZilla

en: Above the file lists
da_DK: Oven over fil-listerne

en: Account
da_DK: Konto

en: Action after queue &completion
da_DK: &Handling efter afvikling af kø

en: Action on selected file:
da_DK: Handling for den valgte fil:

en: Action to perform:
da_DK: Handling, der skal udføres:

en: Action:
da_DK: Handling:

en: Active mode
da_DK: Aktiv tilstand

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
da_DK: FTP-test i aktiv tilstand fejlede. FileZilla kender ikke den korrekte eksterne IP-adresse.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
da_DK: FTP-test i aktiv tilstand fejlede. FileZilla kender ikke den korrekte IP-adresse. Desuden har din router ændret den sendte adresse.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
da_DK: FTP-test i aktiv tilstand fejlede. FileZilla kender den korrekte eksterne IP-adresse, men din router eller firewall har lavet en fejl og ændret den sendte adresse.

en: Active mode IP
da_DK: Aktiv tilstand IP

en: Add files to &queue only
da_DK: &Tilføj blot filer i køen

en: Add selected directory to the transfer queue
da_DK: Tilføj den valgte mappe i overførselskøen

en: Add selected files and folders to the transfer queue
da_DK: Tilføj valgte filer og mapper i overførselskøen

en: Add to queue
da_DK: Tilføj i kø

en: Address type not supported
da_DK: Adressetype ikke understøttet

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
da_DK: Et godt råd: Medmindre du ønsker at teste nye funktioner, bør du kun bruge stabile versioner. Betaversioner og daglige byg er udviklingsversioner, der er beregnet til testformål. De daglige byg af FileZilla fungerer måske ikke som forventet, og kunne endda forvolde skade på dit system. Brugen af betaversioner og daglige byg er på egen risiko.

en: Al&ways perform this action
da_DK: &Brug altid denne handling

en: Algorithm:
da_DK: Algoritme:

en: All files have been successfully transferred
da_DK: Overførsel af alle filer lykkedes

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
da_DK: Alle porte i det angivne interval skal være mellem 1024 og 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
da_DK[0]: Alle overførsler afsluttet. %d fil kunne ikke overføres.
da_DK[1]: Alle overførsler afsluttet. %d filer kunne ikke overføres.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
da_DK: &Tillad at falde tilbage til anden overførselsmåde ved fejl

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
da_DK: Tillad tilbagegang til anden overførsels-måde ved fejl

en: Already connected
da_DK: Allerede tilsluttet

en: Alternative name: | Alternative names:
da_DK[0]: Alternativt navn:
da_DK[1]: Alternative navne:

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
da_DK: Du kan som alternativ anvende Pageant-værktøjet fra PuTTY til at håndtere dine nølger - FileZilla kan se Pageant.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
da_DK: Du kan som alternativ bruge SSH-agenten på dit system. For at gøre dette skal du sikre dig, at miljøvariablen SSH_AUTH_SOCK er sat.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
da_DK: Du kan også hente den seneste version fra FileZillas websted:

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
da_DK: Der opstod en fejl ved indlæsning af overførselskøen fra "%s".
    Det lykkedes måske ikke at gendanne alle elementer i køen.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
da_DK: Der opstod en fejl ved indlæsning af overførselskøen fra "%s".
    Det lykkedes måske ikke at gemme alle elementer i køen.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
da_DK: Et objekt med samme navn som det trukne objekt findes allerede på destinationsstedet.

en: Anonymous
da_DK: Anonym

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
da_DK: En anden handling er i gang på fjernstedet - kan ikke skifte mappe nu.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
da_DK: Eventuelle ændringer i Websted Manager kunne ikke gemmes.

en: Any changes made in the Site Manager will not be saved unless you repair the file.
da_DK: Eventuelle ændringer i Websted-manager vil ikke blive gemt, medmindre du reparerer filen.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
da_DK: Eventuelle ændringer i filtre kunne ikke gemmes.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
da_DK: Eventuelle ændringer i filtrene vil ikke blive gemt.

en: App&ly to directories only
da_DK: Skal kun gælde &mapper

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply to &current queue only
da_DK: Skal kun gælde &aktuelle kø

en: Apply to &files only
da_DK: Skal kun gælde &filer

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Argument buffer overflow
da_DK: Overløb i parameter-buffer

en: As tab in the transfer queue pane
da_DK: Som faneblad i overførselskø-ruden

en: Ask for action
da_DK: Spørg efter handling

en: Ask for password
da_DK: Spørg efter adgangskode

en: Ask operating system for a port.
da_DK: Bed operativsystemet om en port.

en: Ask your operating system for the external IP address
da_DK: Bed operativsystemet om den eksterne IP-adresse

en: Asking questions in the FileZilla forums
da_DK: Stil spørgsmål i FileZillas fora

en: Associated program not found:
da_DK: Det associerede program kunne ikke findes:

en: At least one filter condition is incomplete
da_DK: Mindst en filterbetingelse er ufuldstændig

en: At this point, all required information has been gathered.
da_DK: På dette tidspunkt er al nødvendig information indsamlet.

en: Attribute
da_DK: Attribut

en: Authentication failed.
da_DK: Validering fejlede.

en: Author:
da_DK: Forfatter:

en: Automatic file type classification
da_DK: Automatisk filtypeklassificering

en: Available sizes
da_DK: Mulige størrelser

en: B&ypass proxy
da_DK: F&orbigå proxy

en: Bad file descriptor
da_DK: Forkert filbeskrivelse

en: Basic usage instructions
da_DK: Grundlæggende anvendelse

en: Behaviour
da_DK: Adfærd

en: Being edited
da_DK: Under redigering

en: Beware! Certificate has been revoked
da_DK: Pas på! Certifikat er tilbagekaldt

en: Binary
da_DK: Binær

en: Blackboard
da_DK: Tavle

en: Bookmark
da_DK: Bogmærke

en: Bookmark:
da_DK: Bogmærke:

en: Bookmarks
da_DK: Bogmærker

en: Build date:
da_DK: Build-dato:

en: Build information
da_DK: Build-information

en: Business category:
da_DK: Forretningskategori:

en: By default uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
da_DK: Som standard anvendes alle ledige lokale porte til at overførsler i aktiv tilstand. Hvis du ønsker at begrænse FileZilla til kun at bruge et lille interval af porte, kan du angive det pågældende interval nedenfor.

en: C&ancel current operation
da_DK: A&nnuller aktuel handling

en: C&lear all
da_DK: F&jern alle

en: C&opy URL(s) to clipboard
da_DK: Kopiér &URL til Udklipsholder

en: C&ustom
da_DK: &Brugerdefineret

en: C&ustom filetype associations:
da_DK: Br&ugerdefinerede filtypeassociationer:

en: Calculating timezone offset of server...
da_DK: Beregner serverens tidszoneforskydning...

en: Can't read from file
da_DK: Kan ikke læse fra fil

en: Can't write data to file.
da_DK: Kan ikke skrive data til fil.

en: Can't write data to file: %s
da_DK: Kan ikke skrive data til filen: %s

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Cancel current operation
da_DK: Annuller aktuel handling

en: Cancels the current operation
da_DK: Annuller aktuel handling

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
da_DK: Kan ikke tilgå '%s', intet medie eller drevet er ikke klar.

en: Cannot add server to Site Manager
da_DK: Kan ikke tilføje server i Websted Manager

en: Cannot assign requested address
da_DK: Kan ikke tildele den angivne adresse

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
da_DK: Kan ikke lukke fane når optaget.
    Annullér aktuel handling, og luk fane?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
da_DK: Kan ikke sammenligne mapper - forskellige filtre for lokale og fjerne mapper er slået til

en: Cannot compare directories, not connected to a server.
da_DK: Kan ikke sammenligne mapper, ikke forbundet til en server.

en: Cannot create new filter
da_DK: Kan ikke oprette nyt filter

en: Cannot edit file
da_DK: Kan ikke redigere fil

en: Cannot edit file, not connected to any server.
da_DK: Kan ikke redigere mapper, ikke forbundet til en server.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
da_DK: Kan ikke redigere fil - sti på fjernsted ukendt.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
da_DK: Kan ikke etablere FTP-forbindelse til en SFTP server. Vælg venligst den korrekte protokol.

en: Cannot load Quickconnect bar from resource file
da_DK: Kan ikke indlæse Lyntilslut-bjælken fra ressourcefilen

en: Cannot load keyfile
da_DK: Kan ikke indlæse nøglefil

en: Cannot load toolbar from resource file
da_DK: Kan ikke indlæse værktøjsbjælke fra ressourcefilen

en: Cannot remember password
da_DK: Har glemt adgangskode

en: Cannot rename entry
da_DK: Kan ikke omdøbe enhed

en: Cannot rename file
da_DK: Kan ikke omdøbe fil

en: Cannot resolve hostname to IPv4 address for use with SOCKS4 proxy.
da_DK: Kan ikke omdanne værtsnavn til IPv4-adresse, så den kan bruges med SOCKS4-proxy.

en: Cannot save filterset
da_DK: Kan ikke gemme filtersæt

en: Cannot select filter
da_DK: Kan ikke vælge filter

en: Cannot set file association
da_DK: Kan ikke sætte filtypeassociation

en: Cannot show dialog
da_DK: Kan ikke vise dialog

en: Cannot view/edit selected file
da_DK: Kan ikke vise/redigere den valgte fil

en: Case insensitive
da_DK: Skeln ikke mellem store og små bogstaver

en: Case insensitive (default)
da_DK: Skeln ikke mellem store og små bogstaver (standard)

en: Case sensitive
da_DK: Skeln mellem store og små bogstaver

en: Case sensitive (default)
da_DK: Skeln mellem store og små bogstaver (standard)

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Certificate and session data are not available yet.
da_DK: Certifikat og sessionsdata er ikke til rådighed endnu.

en: Certificate details
da_DK: Detaljer om certifikat

en: Certificate in chain:
da_DK: Certifikat i kæde:

en: Certificate issuer
da_DK: Certifikat-udsteder

en: Challenge:
da_DK: Udfordr:

en: Change file attributes
da_DK: Rediger fil-attributter

en: Change the file permissions.
da_DK: Rediger filtilladelser.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
da_DK: Ændringer i logfil-indstillinger kræver genstart af FileZilla.

en: Character encoding issue
da_DK: Problem med tegnindkodning

en: Charset
da_DK: Tegnsæt

en: Check for &updates...
da_DK: &Søg efter opdateringer...

en: Check for FileZilla &updates automatically:
da_DK: Søg automatisk efter &opdateringer til FileZilla:

en: Check for Updates
da_DK: Søg efter opdateringer

en: Check for newer versions of FileZilla
da_DK: Søg efter nyere versioner af FileZilla

en: Check for updates failed
da_DK: Søgning efter opdateringer fejlede

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
da_DK: Kontroller dine login-oplysninger. Den angivne adgangskode begynder eller slutter med et mellemrum.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
da_DK: Kontroller dine login-oplysninger. Det angivne brugernavn begynder eller slutter med et mellemrum.

en: Checking for correct external IP address
da_DK: Kontrollerer korrekt ekstern IP-adresse

en: Checking for updates...
da_DK: Søger efter opdateringer...

en: Checksum match on file %s
da_DK: Checksum passer for filen %s

en: Checksum mismatch on file %s
da_DK: Checksum passer ikke for filen %s

en: Choose the default local directory
da_DK: Vælg lokal standardmappe

en: Choose the local directory
da_DK: Vælg den lokale mappe

en: Chunk data improperly terminated
da_DK: Data-chunk ikke afsluttet korrekt

en: Cipher:
da_DK: Kode:

en: Cl&ose tab
da_DK: &Luk fane

en: Classic
da_DK: Klassisk

en: Clear &Site Manager entries
da_DK: &Tøm listen i Websted Manager

en: Clear &layout cache
da_DK: Ryd &layout-cache

en: Clear &quickconnect history
da_DK: Tøm Lyntilslut-historik

en: Clear &reconnect information
da_DK: Tøm gentilslut-information

en: Clear &transfer queue
da_DK: Tøm overførselskø

en: Clear history
da_DK: Tøm historik

en: Clear private data
da_DK: Tøm private data

en: Clear quickconnect bar
da_DK: Fjern Lyntilslut-bjælken

en: Click on Finish to save your configuration.
da_DK: Klik på Udfør for at gemme konfigurationen.

en: Client to server MAC:
da_DK: Klient til server-MAC:

en: Client to server cipher:
da_DK: Klient-til-server-kode:

en: Close &all other tabs
da_DK: Luk alle &andre faner

en: Close FileZilla
da_DK: Afslut FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
da_DK: Luk alle åbne instanser af FileZilla

en: Closes current tab
da_DK: Lukker den aktuelle fane

en: Co&mments:
da_DK: Kommenta&rer:

en: Column properties
da_DK: Kolonneegenskaber

en: Column setup
da_DK: Kolonneopsætning

en: Command and its arguments should be properly quoted.
da_DK: Kommandoen og dens parametre skal sættes korrekt i anførselstegn.

en: Command failed
da_DK: Kommando fejlede

en: Command not supported
da_DK: Kommando ikke understøttet

en: Command not supported by this protocol
da_DK: Kommandoen understøttes ikke af denne protokol

en: Command:
da_DK: Kommando:

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Common name:
da_DK: Kommando navn:

en: Communication tainted by router or firewall
da_DK: Kommunikationen forstyrret af router eller firewall

en: Compare &modification time
da_DK: Sammenlign &ændringstidspunkt

en: Compare file&size
da_DK: Sammenlign &filstørrelse

en: Comparison &threshold (in minutes):
da_DK: Sammenlignings&grænse (minutter)

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
da_DK: Sammenligningsgrænsen skal være mellem 0 og 1440 minutter.

en: Compiled for:
da_DK: Kompileret til:

en: Compiled on:
da_DK: Kompileret på:

en: Compiled with:
da_DK: Kompileret med:

en: Compiler flags:
da_DK: Compiler-flag:

en: Compressed
da_DK: Komprimeret

en: Concurrent transfers
da_DK: Samtidige overførsler

en: Conditions are c&ase sensitive
da_DK: Betingelser skelner mellem s&tore og små bogstaver

en: Configuration test
da_DK: Konfigurationstest

en: Configure passive mode
da_DK: Konfigurer passiv tilstand

en: Configure port range
da_DK: Konfigurer portinterval

en: Configuring FileZilla and your network
da_DK: Konfigurering af FileZilla og dit netværk

en: Confirm deletion
da_DK: Bekræft sletning

en: Confirmation needed
da_DK: Foretag et valg

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
da_DK: Tillykke - din konfiguration ser ud til at fungere.

en: Connect bypassing proxy settings
da_DK: Opret forbindelse ved at forbigå proxy-indstillinger

en: Connect in current tab
da_DK: Forbind i aktuel fane

en: Connect in new tab
da_DK: Forbind i ny fane

en: Connect to specified Site Manager site
da_DK: Forbind til angivne Websted Manager-sted

en: Connected
da_DK: Tilsluttet

en: Connecting
da_DK: Tilslutter

en: Connecting to %s
da_DK: Tilslutter til %s

en: Connecting to %s through proxy
da_DK: Tilslutter til %s gennem proxy

en: Connecting to %s...
da_DK: Tilslutter til %s...

en: Connection
da_DK: Forbindelse

en: Connection aborted
da_DK: Forbindelse lukket ned

en: Connection attempt failed
da_DK: Forbindelsesforsøg mislykkedes

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
da_DK: Forbindelsesforsøg mislykkedes med "%s", forsøger næste adresse.

en: Connection attempt failed with "%s".
da_DK: Forbindelsesforsøg mislykkedes med "%s".

en: Connection attempt interrupted by user
da_DK: Forbindelsesforsøg afbrudt af bruger

en: Connection attempt timed out
da_DK: Forsøg på forbindelse afsluttet ved timeout

en: Connection closed
da_DK: Forbindelse lukket

en: Connection closed by server
da_DK: Forbindelse lukket af server

en: Connection established, initializing TLS...
da_DK: Forbindelse etableret, initialiserer TLS...

en: Connection established, sending HTTP request
da_DK: Forbindelse etableret, sender HTTP-anmodning

en: Connection established, waiting for welcome message...
da_DK: Forbindelse etableret, venter på velkomstbesked...

en: Connection lost
da_DK: Forbindelse mistet

en: Connection not allowed by ruleset
da_DK: Forbindelse ikke tilladt af regelsæt

en: Connection refused
da_DK: Forbindelse nægtet

en: Connection refused by server
da_DK: Forbindelse nægtet af server

en: Connection reset by network
da_DK: Forbindelse nulstillet af netværk

en: Connection reset by peer
da_DK: Forbindelse nulstillet af peer

en: Connection timed out
da_DK: Forbindelse mistet ved timeout

en: Connection timed out.
da_DK: Forbindelse mistet ved timeout.

en: Connection to server lost.
da_DK: Forbindelse til server tabt.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
da_DK: Forbindelse med proxy etableret, udfører handshake...

en: Connection with server got closed prematurely.
da_DK: Forbindelsen med serveren blev lukket for tidligt.

en: Connection with the test server failed.
da_DK: Forbindelse til testserveren fejlede.

en: Convert keyfile
da_DK: Konvertér nøglefil

en: Copy (%d) of %s
da_DK: Kopiér (%d) af %s

en: Copy of %s
da_DK: Kopi af %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
da_DK: Kopiér URL til de valgte emner til Udklipsholder.

en: Could not accept connection: %s
da_DK: Kunne ikke acceptere forbindelse: %s

en: Could not add connection to Site Manager
da_DK: Kunne ikke tilføje forbindelsen i Websted Manager

en: Could not complete operation
da_DK: Kunne ikke færdiggøre handling

en: Could not connect to server
da_DK: Kunne ikke forbinde til server

en: Could not connect to server: %s
da_DK: Kunne ikke forbinde til server: %s

en: Could not convert command to server encoding
da_DK: Kunne ikke konvertere kommando til serveres indkodning

en: Could not convert private key
da_DK: Kunne ikke konvertere privatnøgle

en: Could not copy URLs
da_DK: Kunne ikke kopiere URL

en: Could not copy data
da_DK: Kunne ikke kopiere data

en: Could not create local file %s
da_DK: Kunne ikke oprette lokal fil %s

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
da_DK: Kunne ikke bestemme destinationen for Træk&Slip kommandoen.
    Enten er shell-udvidelsen ikke installeret korrekt, eller slap du ikke filerne i et Stifinder-vindue.

en: Could not establish connection to server
da_DK: Kunne ikke etablere forbindelse til server

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can set the data directory of FileZilla using the '--datadir <custompath>' commandline option or by setting the FZ_DATADIR environment variable.
da_DK: Kunne ikke finde ressourcefilerne til FileZilla - afslutter FileZilla.
    Du kan angive datamappe for FileZilla ved at bruge kommandolinieparameteren '--datadir <sti til mappe>' eller ved at sætte miljøvariablen FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
da_DK: Kunne ikke generere en brugerdefineret login-sekvens.

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
da_DK: Kunne ikke få DN (Distinguished Name) på certifikat-udstederen - gnutls_x509_get_issuer_dn fejlede

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
da_DK: Kunne ikke få DN (Distinguished Name) på certifikat-emnet - gnutls_x509_get_dn fejlede

en: Could not get full remote path.
da_DK: Kunne ikke hente den fulde fjernsti.

en: Could not get reply from fzputtygen.
da_DK: Kunne ikke få svar fra fzputtygen.

en: Could not get temporary directory to download file into.
da_DK: Kunne ikke etablere midlertidig mappe at downloade filen til.

en: Could not import peer certificates, gnutls_x509_crt_import failed
da_DK: Kunne ikke importere peer-certifikater - gnutls_x509_crt_import fejlede

en: Could not initialize structure for peer certificates, gnutls_x509_crt_init failed
da_DK: Kunne ikke initialisere struktur for peer-certifikater - gnutls_x509_crt_init fejlede

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
da_DK: Kunne ikke indlæse "%s" - sørg for at filen er gyldig og at der er adgang til den.
    Eventuelle ændringer i Websted Manager vil ikke blive bevaret.

en: Could not load keyfile
da_DK: Kunne ikke indlæse nøglefil

en: Could not load private key
da_DK: Kunne ikke indlæse privatnøgle

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da_DK: Kunne ikke finde den lokale mappe, der svarer til mappen på fjernstedet '%s'.
    Vil du slå synkroniseret bladring fra, og fortsætte med at ændre mappe på fjernstedet?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
da_DK: Kunne ikke finde en tilsvarende lokal mappe for fjernmappen '%s'.
    Synkroniseret bladring er slået fra.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
da_DK: Kunne ikke finde tilsvarende fjernmappe for den lokale mappe '%s'.
    Synkroniseret bladring er slået fra.

en: Could not open clipboard
da_DK: Kunne ikke åbne Udklipsholder

en: Could not open log file: %s
da_DK: Kunne ikke åbne logfil: %s

en: Could not parse remote path.
da_DK: Kunne ikke fortolke fjernstien.

en: Could not parse server address:
da_DK: Kunne ikke fortolke serveradressen:

en: Could not read from socket: %s
da_DK: Kunne ikke læse fra socket: %s

en: Could not read server item.
da_DK: Kunne ikke læse fra server.

en: Could not seek to offset %s within file
da_DK: Kunne ikke søge til forskydning %s i filen

en: Could not seek to the end of the file
da_DK: Kunne ikke søge til slutningen af filen (end of file)

en: Could not send command to fzputtygen.
da_DK: Kunne ikke sende kommando til fzputtygen.

en: Could not spawn IO thread
da_DK: Kunne ikke danne IO-tråd

en: Could not start proxy handshake: %s
da_DK: Kunne ikke starte proxy-handshake: %s

en: Could not start transfer
da_DK: Kunne ikke starte overførsel

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
da_DK: Kunne ikke skrive "%s" - eventuelle ændringer i Websted Manager kunne ikke bevares: %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
da_DK: Kunne ikke skrive "%s" - bogmærket kunne ikke tilføjes: %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
da_DK: Kunne ikke skrive "%s" - de globale bogmærker kunne ikke gemmes: %s

en: Could not write "%s", the queue could not be saved.
    %s
da_DK: Kunne ikke skrive "%s" - køen kunne ikke gemmes.
    %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
da_DK: Kunne ikke skrive "%s" - de valgte steder kunne ikke eksporteres: %s

en: Could not write "%s":
da_DK: Kunne ikke skrive "%s":

en: Could not write keyfile: %s
da_DK: Kunne ikke skrive nøglefil: %s

en: Could not write to local file
da_DK: Kunne ikke skrive til lokal fil

en: Could not write to log file: %s
da_DK: Kunne ikke skrive til logfil: %s

en: Could not write to socket: %s
da_DK: Kunne ikke skrive til socket: %s

en: Country:
da_DK: Land:

en: Crashes FileZilla instantly. Only used to debug the exception handler
da_DK: Standser (crasher) FileZilla øjeblikkeligt. Skal kun bruges til debug af fejlhåndteringen

en: Crea&te new file
da_DK: Opret &ny fil

en: Create a new subdirectory in the current directory
da_DK: Opret ny undermappe i den aktuelle mappe

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
da_DK: Opret ny undermappe i den aktuelle mappe, og skift ned i den

en: Create a new, empty file in the current directory
da_DK: Opret ny, tom fil i den aktuelle mappe

en: Create director&y and enter it
da_DK: Opret &mappe og skift til den

en: Create directory
da_DK: Opret mappe

en: Create empty file
da_DK: Opret tom fil

en: Creating directory
da_DK: Opretter mappe

en: Creating directory '%s'...
da_DK: Opretter mappe '%s'...

en: Critical error
da_DK: Kritisk fejl

en: Critical error:
da_DK: Kritisk fejl:

en: Critical file transfer error
da_DK: Kritisk fejl i filoverførsel

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
da_DK: Kritisk fejl i filoverførsel efter overførsel af %s på %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
da_DK: Den aktuelle fjernmappe (%s) er ikke under sykroniseringsroden (%s).
    Synkroniseret bladring er slået fra.

en: Current transfer type is set to ASCII.
da_DK: Aktuel overførselstype er sat til ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
da_DK: Aktuel overførselstype er sat til automatisk.

en: Current transfer type is set to binary.
da_DK: Den aktuelle overførselstype er sat til binær.

en: Cus&tom
da_DK: Bruger&defineret

en: Custom filter set
da_DK: Brugerdefineret filtersæt

en: Custom server
da_DK: Brugerdefineret server

en: D&ata type
da_DK: D&atatype

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
da_DK: De&cimalt præfiks med SI-symboler (f.eks. 1 KB = 1000 byte)

en: D&efault
da_DK: Standa&rd

en: D&elete
da_DK: S&let

en: D&isable all
da_DK: Slå &alle fra

en: D&o not save passwords
da_DK: Gem ikke &adgangskode

en: D&ouble-click action on directories:
da_DK: Handling ved &dobbeltklik på mapper:

en: D&uplicate
da_DK: Lav &kopi

en: DOS-like with virtual paths
da_DK: DOS-agtig med virtuelle stier

en: Dangerous filetype
da_DK: Farlig filtype

en: Data socket closed too early.
da_DK: Data-socket lukket for tidligt.

en: Date
da_DK: Dato

en: Date formatting
da_DK: Datoformatering

en: Date/time format
da_DK: Dato-/klokkeslæt-format

en: Date/time unknown
da_DK: Dato/klokkeslæt ukendt

en: Debugging settings
da_DK: Indstillinger for debug

en: Default &local directory:
da_DK: Standard-&lokalmappe:

en: Default (Autodetect)
da_DK: Standard (Autodetekter)

en: Default editor not properly quoted.
da_DK: Standard-editor ikke korrekt sat i anførselstegn.

en: Default file exists action
da_DK: Standardhandling for fil findes

en: Default r&emote directory:
da_DK: Standard-&fjernmappe:

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
da_DK: Standard-fjernstien kunne ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti for den valgte servertype.

en: Default system language
da_DK: Standard-systemsprog

en: Default transfer mode:
da_DK: Standard-overførselstype:

en: Default transfer type:
da_DK: Standard-overførselstype:

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
da_DK: Standard: http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
da_DK: Pause mellem mislykkedes forbindelses-forsøg skal være mellem 1 og 999 sekunder.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
da_DK[0]: Udsætter forbindelse i %d sekund på grund af tidligere mislykkedes forbindelses-forsøg...
da_DK[1]: Udsætter forbindelse i %d sekunder på grund af tidligere mislykkedes forbindelses-forsøg...

en: Delete Site Manager entry
da_DK: Slet indgang i Websted Manager

en: Delete selected directory
da_DK: Slet valgte mappe

en: Delete selected files and directories
da_DK: Slet valgte filer og mapper

en: Deleting "%s"
da_DK: Sletter "%s"

en: Deleting %u files from "%s"
da_DK: Sletter %u filer fra "%s"

en: Deleting directories
da_DK: Sletter mapper

en: Deleting multiple unrelated directories is not yet supported
da_DK: Sletning af flere urelaterede mapper er endnu ikke understøttet

en: Deleting symbolic link
da_DK: Sletter symbolsk link

en: Desktop
da_DK: Skrivebord

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Details for new key:
da_DK: Detaljer for ny nøgle:

en: Dire&ctories
da_DK: Ma&pper

en: Direction
da_DK: Retning

en: Directory
da_DK: Mappe

en: Directory comparison
da_DK: Mappesammenligning

en: Directory comparison failed
da_DK: Mappesammenligning fejlede

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
da_DK: Mappe til logfilen findes ikke, eller filnavnet er ugyldigt.

en: Directory listing aborted by user
da_DK: Mappevisning afbrudt af bruger

en: Directory listing failed
da_DK: Visning af mappeindhold fejlede

en: Directory listing filters
da_DK: Mappefiltre

en: Directory listing of "%s" successful
da_DK: Visning af mappeindhold af "%s" lykkedes

en: Directory listing successful
da_DK: Mappeindhold vist

en: Disa&ble all
da_DK: S&lå alle fra

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da_DK: Slå synkroniseret bladring fra, og fortsæt med at skifte fjernmappe?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
da_DK: Slå denne funktion fra igen, hvis du ikke længere vil se det korrekte mappeindhold.

en: Disconnect from server
da_DK: Afbryd forbindelse til server

en: Disconnected from server
da_DK: Forbindelse til server afbrudt

en: Disconnected from server: %s
da_DK: Forbindelse til server afbrudt: %s

en: Disconnecting from previous server
da_DK: Afbryder forbindelsen til forrige server

en: Disconnects from the currently visible server
da_DK: Afbryder forbindelsen til aktuelt synlige server

en: Display about dialog
da_DK: Vis Om-dialogen

en: Do &not use default editor
da_DK: Brug &ikke standard-editor

en: Do &nothing
da_DK: Gør &intet

en: Do the same with &all selected files already being edited
da_DK: Gør det samme med &alle de markerede filer, der allerede er under redigering

en: Do you really want to close FileZilla?
da_DK: Vil du virkelig lukke FileZilla?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
da_DK: Vil du virkelig slette hele listen i Websted Manager og overførselskøen?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
da_DK: Vil du virkelig slette hele listen i Websted Manager?

en: Do you really want to delete selected entry?
da_DK: Vil du virkelig slette det valgte objekt?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
da_DK: Vil du virkelig slette overførselskøen

en: Do you really want to send '%s' to the server?
da_DK: Vil du virkelig sende '%s' til serveren?

en: Do you want to reopen this file?
da_DK: Ønsker du at genåbne denne fil?

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Don't use external IP address on &local connections.
da_DK: Brug ikke eksterne IP-adresser til &lokale forbindelser.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
da_DK: Dot-filer er filer med navne, der begynder med punktum, f.eks. .htaccess

en: Double-click action
da_DK: Handling ved dobbeltklik

en: Download &limit:
da_DK: &Download-grænse

en: Download limit: %s/s
da_DK: Download-grænse: %s/s

en: Download limit: none
da_DK: Download-grænse: ingen

en: Download search results
da_DK: Hent søgeresultater

en: Download selected directory
da_DK: Download valgte mappe

en: Download selected files and directories
da_DK: Download valgte filer og mapper

en: Download speed: %s/s
    Upload speed: %s/s
da_DK: Download-hastighed: %s/s
    Upload-hastighed: %s/s

en: Downloading
da_DK: Downloader

en: Downloading %s
da_DK: Henter %s

en: Downloading multiple unrelated directories is not yet supported
da_DK: Hentning af flere urelaterede mapper er endnu ikke understøttet

en: Downloading search results
da_DK: Henter søgeresultater

en: Downloading update...
da_DK: Henter opdatering...

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
da_DK: Træk&Slip mellem andre instancer af FileZilla er endnu ikke implementeret.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
da_DK: Træk&Slip mellem forskellige servere er endnu ikke implementeret.

en: Dupl&icate
da_DK: Lav &kopi

en: E&nable all
da_DK: Sl&å alle til

en: E&nter directory
da_DK: &Gå ned i mappe

en: E&xecute
da_DK: U&dfør

en: E&xit
da_DK: &Afslut

en: Each filter needs at least one condition.
da_DK: Hvert filter skal bruge mindst en betingelse.

en: Edit filters
da_DK: Rediger filtre

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
da_DK: Rediger filen med den valgte editor, og overfør ændringerne til serveren.

en: Editing directories is not supported
da_DK: Redigering af mapper er ikke understøttet

en: Editing failed
da_DK: Kunne ikke redigere

en: Editing search results
da_DK: Redigerer søgeresultater

en: Email:
da_DK: E-post:

en: Empty command
da_DK: Tom kommando

en: Empty command.
da_DK: Tom kommando.

en: Empty directory listing
da_DK: Tom mappeliste

en: Empty directory.
da_DK: Tom mappe.

en: Empty file extension.
da_DK: Tomt filtypenavn.

en: Empty filter names are not allowed.
da_DK: Tomme filternavne ikke tilladt.

en: Empty name
da_DK: Tomt navn

en: Empty quoted string.
da_DK: Tom streng i anførselstegn.

en: En&able all
da_DK: Slå alle &til

en: Enable invalid character &filtering
da_DK: Slå &filtrering af ugyldige tegn til

en: Encrypted
da_DK: Krypteret

en: Encryption
da_DK: Kryptering

en: Encryption details
da_DK: Krypteringsdetaljer

en: End comparison and change sorting order?
da_DK: Afslut sammenligning og skift sorteringsrækkefølge?

en: Enter &custom command...
da_DK: Indtast &brugerdefineret kommando...

en: Enter 0 for unlimited speed.
da_DK: Skriv 0 for ubegrænset hastighed.

en: Enter command
da_DK: Indtast kommando

en: Enter custom command
da_DK: Indtast brugerdefineret kommando

en: Enter directory
da_DK: Gå ned i mappe

en: Enter filter name
da_DK: Angiv et filternavn

en: Enter name for filterset
da_DK: Angiv navn på filtersæt

en: Enter new name for filterset
da_DK: Angiv nyt navn på filtersæt

en: Enter password
da_DK: Indtast adgangskode

en: Enter selected directory
da_DK: Gå ned i valgte mappe

en: Enter the address of the server.
    To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used.
    You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
da_DK: Indtast serveradressen.
    Angiv serverens protokol ved at angive protokollen før servernavnet. Hvis du ikke angiver en protokol, anvendes standardprotokollen (ftp://).
    Du kan også indtaste en hel URL på formen protokol://bruger:adgangskode@vært:port her, hvorved værdierne i de øvrige felter overskrives.
    
    Følgende protokoller er understøttet:
    - ftp:// til normal FTP med valgfri kryptering
    - sftp:// til filoverførsel med SSH
    - ftps:// til FTP via TLS (implicit)
    - ftpes:// til FTP via TLS (eksplicit)

en: Enter the password for the file '%s'.
    Please note that the converted file will not be password protected.
da_DK: Angiv adgangskoden til filen '%s'.
    Bemærk, at den konverterede fil ikke vil være beskyttet med adgangskode.

en: Enter the port on which the server listens.
    The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
da_DK: Angiv den port, serveren lytter på.
    Standarden for FTP er 21, standarden for SFTP er 22.

en: Enter username and password
da_DK: Indtast brugernavn og adgangskode

en: Error exporting settings
da_DK: Fejl-eksport indstillinger

en: Error importing
da_DK: Fejl-importering

en: Error loading queue
da_DK: Fejl ved indlæsning af kø

en: Error loading xml file
da_DK: Fejl ved indlæsning af xml-fil

en: Error saving queue
da_DK: Fejl ved gem af kø

en: Error starting program
da_DK: Fejl ved start af program

en: Error writing xml file
da_DK: Fejl ved skrivning af xml-fil

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
da_DK: Eksempel: png "c:\programmer\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
da_DK: Eksempler

en: Exe&cute
da_DK: Ud&før

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
da_DK: Den eksekverbare fil indeholder ingen oplysninger om version - kan ikke søge efter opdateringer.

en: Explorer
da_DK: Stifinder

en: Export &Queue
da_DK: Eksportér &kø

en: Export &Settings
da_DK: Eksportér &indstillinger

en: Export settings
da_DK: Eksportér indstillinger

en: F&ilter name:
da_DK: F&ilternavn:

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
da_DK: FTP - File Transfer Protocol med valgfri kryptering

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
da_DK: FTP - Usikker File Transfer Protocol

en: FTP Engine not initialized, can't connect
da_DK: FTP-systemet ikke initialiseret - kan ikke oprette forbindelse

en: FTP Keep-alive
da_DK: FTP keep alive-signal

en: FTP Proxy
da_DK: FTP-proxy

en: FTP URL
da_DK: FTP-URL

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
da_DK: FTP anvender sekundære forbindelser til dataoverførsler. Disse yderligere forbindelser kan oprettes på to måder.

en: FTPES - FTP over explicit TLS
da_DK: FTPES - FTP via eksplicit TLS

en: FTPS - FTP over implicit TLS
da_DK: FTPS - FTP via implicit TLS

en: Failed to change directory
da_DK: Kunne ikke skifte mappe

en: Failed to change language
da_DK: Kunne ikke skifte sprog

en: Failed to copy or move sites
da_DK: Kunne ikke kopiere eller flytte steder

en: Failed to create backup copy of xml file
da_DK: Kunne ikke oprette sikkerhedskopi af xml-fil

en: Failed to create listen socket, aborting
da_DK: Kunne ikke oprette lytte-socket - afslutter

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
da_DK: Kunne ikke oprette lytte-socket til overførsel i aktiv tilstand

en: Failed to get 'My Documents' path
da_DK: Kunne ikke åbne 'Dokumenter'

en: Failed to get desktop path
da_DK: Kunne ikke skifte til Skrivebord

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
da_DK: Kunne ikke hente peer-adressen på kontrolforbindelsen - forbindelsen lukket.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
da_DK: Kunne ikke hente peer-adressen på dataforbindelsen - forbindelsen lukket.

en: Failed to initialize FTP engine
da_DK: Kunne ikke initialisere FTP-systemet

en: Failed to initialize TLS.
da_DK: Kunne ikke initialisere TLS.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
da_DK: Kan ikke indlæse paneler - er ressourcefilerne ugyldige?

en: Failed to load private key: %s
da_DK: Kunne ikke indlæse privatnøgle: %s

en: Failed to open "%s" for appending/writing
da_DK: Kunne ikke åbne "%s" for tilføjelse/skrivning

en: Failed to open "%s" for reading
da_DK: Kunne ikke åbne "%s" for læsning

en: Failed to open "%s" for writing
da_DK: Kunne ikke åbne "%s" for skrivning

en: Failed to parse returned path.
da_DK: Kunne ikke fortolke den returnerede sti.

en: Failed to receive data
da_DK: Kunne ikke modtage data

en: Failed to retrieve directory listing
da_DK: Kunne ikke hente mappeindholdsliste

en: Failed to retrieve external ip address, aborting
da_DK: Kunne ikke hente ekstern IP-adresse - afslutter

en: Failed to retrieve external ip address, using local address
da_DK: Kunne ikke modtage ekstern IP-adresse - anvender lokal adresse

en: Failed to retrieve local ip address.
da_DK: Kunne ikke hente lokal IP-adresse.

en: Failed to retrieve local ip address. Aborting
da_DK: Kunne ikke hente lokal IP-adresse - afslutter

en: Failed to retrieve the external IP address.
da_DK: Kunne ikke hente den eksterne IP-adresse.

en: Failed to send command.
da_DK: Kunne ikke sende kommando.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s) - anvender standardsystemsproget

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s) - anvender standardsystemsproget (%s, %s).

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s (%s) - anvender standardsystemsproget.

en: Failed to set language to %s, using default system language
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s, anvender standardsystemsproget

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s - anvender standardsystemsproget (%s, %s).

en: Failed to set language to %s, using default system language.
da_DK: Kunne ikke sætte sproget til %s - anvender standardsystemsproget.

en: Failed to validate settings
da_DK: Kunne ikke validere indstillinger

en: Failed to verify peer certificate
da_DK: Kunne ikke verificere peer-certifikat

en: Failed to write to file %s
da_DK: Kunne ikke skrive til filen %s

en: Failed to write xml file
da_DK: Kunne ikke skrive xml-fil

en: Failed transfers
da_DK: Mislykkede overførsler

en: Fall back to active mode
da_DK: Fald tilbage til aktiv tilstand

en: Fil&e:
da_DK: F&il:

en: Fil&es
da_DK: Fil&er

en: File
da_DK: Filer

en: File Types
da_DK: Filtyper

en: File descriptor not a socket
da_DK: Filbeskrivelsen er ikke en socket

en: File does not contain any importable data.
da_DK: Filen indeholder ingen data der kan importeres.

en: File editing
da_DK: Filredigering

en: File exists
da_DK: Filen findes

en: File exists action
da_DK: Fil findes-handling

en: File has changed
da_DK: Filen er ændret

en: File lists
da_DK: Fil-lister

en: File not found
da_DK: Fil ikke fundet

en: File search
da_DK: Filsøgning

en: File transfer aborted by user
da_DK: Filoverførsel afbrudt af bruger

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
da_DK: Filoverførsel afbrudt af bruger efter overførsel af %s på %s

en: File transfer failed
da_DK: Filoverførsel slog fejl

en: File transfer failed after transferring %s in %s
da_DK: Filoverførsel afbrudt efter overførsel af %s på %s

en: File transfer skipped
da_DK: Filoverførsel sprunget over

en: File transfer successful
da_DK: Filoverførsel lykkedes

en: File transfer successful, transferred %s in %s
da_DK: Filoverførsel lykkedes, overført %s på %s

en: File transfers still in progress.
da_DK: Filoverførsler stadig i gang.

en: File would transfer with ASCII data type.
da_DK: Filen kunne overføres med ASCII-datatypen.

en: File would transfer with binary data type.
da_DK: Filen kunne overføres med den binære datatype.

en: FileZilla Error
da_DK: Fejl i FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
da_DK: FileZilla kan nu teste din konfiguration nu for at sikre, at alt er konfigureret korrekt.

en: FileZilla is already connected to a server.
da_DK: FileZilla er allerede forbundet til en server.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
da_DK: FileZilla skal genstartes, inden ændringen i sprog kan træde i kraft.

en: FileZilla updates
da_DK: FileZilla-opdateringer

en: Filelist status &bars
da_DK: Filliste-&statuslinier

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Filename &filters...
da_DK: &Filnavnefiltre...

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
da_DK: Filnavnet kan ikke dannes for mappen %s og filnavnet %s

en: Filename invalid
da_DK: Ugyldigt filnavn

en: Filename unchanged
da_DK: Filnavn ikke ændret

en: Filename:
da_DK: Filnavn:

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
da_DK: Filnavne må ikke indeholde nogen af følgende tegn: / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
da_DK: Filnavne må ikke indeholde nogen af følgende tegn: / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
da_DK: Filer, der aktuelt redigeres

en: Filesize
da_DK: Filstørrelse

en: Filesize format
da_DK: Filstørrelsesformat

en: Filetype
da_DK: Filtype

en: Filetype associations
da_DK: Filetypeassociationer

en: Filter applies to:
da_DK: Filtret vedrører:

en: Filter invalid characters in filenames
da_DK: Filtrér ugyldige tegn i filnavne

en: Filter name already exists
da_DK: Filternavn findes allerede

en: Filter out items matching all of the following
da_DK: Bortfiltrér emner, der matcher alt det følgende

en: Filter out items matching any of the following
da_DK: Bortfiltrér emner, der matcher noget af det følgende

en: Filter out items matching none of the following
da_DK: Bortfiltrér emner, der matcher intet af det følgende

en: Filter set already exists
da_DK: Filtersæt findes allerede

en: Filter the directory listings
da_DK: Filtrer mappelisterne

en: Filter validation failed
da_DK: Validering af filter fejlede

en: Find &files
da_DK: Find &filer

en: Find d&irectories
da_DK: Find &mapper

en: Fingerprint (SHA-1):
da_DK: Fingeraftryk (SHA-1):

en: Fingerprint (SHA-256):
da_DK: Fingeraftryk (SHA-256):

en: Fingerprint:
da_DK: Fingeraftryk:

en: Firewall and router configuration wizard
da_DK: Assistent til firewall- og router-konfiguration

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
da_DK: For at få flere oplysninger om disse funktioner skal du køre konfigurationsassistenten.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
da_DK: For størst mulig driftsikkerhed skal du angive et interval på mindst 10 porte.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
da_DK: Standardindstillingerne vil blive brugt i denne session. Eventuelle ændringer i indstillingerne vil ikke blive gemt.

en: Force &UTF-8
da_DK: Gennemtving &UTF-8

en: Force showing &hidden files
da_DK: &Se skjulte filer

en: Force showing hidden files
da_DK: Se skjulte filer

en: Format specifications:
da_DK: Formatspecifikationer:

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
da_DK: Format: Filtypen, efterfulgt af kommandoer og parametre med korrekt angivelse af anførselstegn.

en: Found new %s %s
da_DK: Fundet ny %s %s

en: Further documentation
da_DK: Yderligere dokumentation

en: General
da_DK: Generelt

en: General SOCKS server failure
da_DK: Generel SOCKS-serverfejl

en: Generic proxy
da_DK: Generisk proxy

en: Get external IP address from the following URL:
da_DK: Hent ekstern IP-adresse fra følgende URL:

en: Getting help
da_DK: Få hjælp

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
da_DK: Det angivne filtersæt findes allerede, ønsker du at overskrive filtersættet?

en: Global bookmarks
da_DK: Globale bogmærker

en: GnuTLS error %d
da_DK: GnuTLS-fejl %d

en: GnuTLS error %d in %s
da_DK: GnuTLS-fejl %d i %s

en: GnuTLS error %d in %s: %s
da_DK: GnuTLS-fejl %d i %s: %s

en: GnuTLS error %d: %s
da_DK: GnuTLS-fejl %d: %s

en: Group permissions
da_DK: Gruppetilladelser

en: H&igh
da_DK: Hø&jt

en: HTTPS - HTTP over TLS
da_DK: HTTPS - HTTP via TLS

en: Hash:
da_DK: Hash-værdi:

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: High
da_DK: Høj

en: Highest
da_DK: Højest

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
da_DK: Højeste portnummer til rådighed skal være et tal mellem 1024 og 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
da_DK: Hold Shift-tasten nede for at skifte filterstatus på begge sider samtidig.

en: Homepage:
da_DK: Hjemmeside:

en: Host key fingerprint:
da_DK: Fingeraftryk for værtsnøgle:

en: Host key mismatch
da_DK: Værtsnøgle stemmer ikke

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
da_DK: Vært starter med '[', men en slutparentes kunne ikke findes.

en: Host unreachable
da_DK: Vært kan ikke nås

en: Host:
da_DK: Vært:

en: Hours,
da_DK: timer,

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
da_DK: I&SO 8601 (eksempel: 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
da_DK: IPv6-adresser understøttes ikke med SOCKS4-proxy

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
da_DK: Hvis der ikke sendes eller modtages data i et tidsrum, der er længere end det angivne, vil forbindelsen blive lukket, og FileZilla vil forsøge at genoprette forbindelsen.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
da_DK: Hvis du indrapporterer fejl, så medsend log, hvor log-niveauet er "Mange ord".

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
da_DK: Hvis den automatiske test efter denne assistent ikke giver fejl, men du ikke kan overføre filer til en bestemt server, kan den pågældende server være fejlkonfigureret, og du skal prøve i aktiv tilstand. Du kan sætte overførselstilstand pr. server i Websted Manager.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
da_DK: hvis tilbagefalds-funktionen er slået til, vil du kunne forbinde til fejlkonfigurerede servere som afviser den valgte overførsels-metode.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
da_DK: Hvis ændringen i værtsnøglen ikke var forventet, skal du kontakte serverens administrator.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
da_DK: Hvis problemet vedbliver, er der en router og/eller firewall, der bliver ved at blokere for FileZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
da_DK: Hvis problemet vedbliver, er der en router og/eller firewall, der bliver ved at afbryde forbindelsen.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
da_DK: Hvis størrelsen af logfilen når til grænsen, vil den blive omdøbt ved at tilføje ".1" efter filnavnet (og derved evt. overskrive ældre logfiler), og en ny fil oprettes.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
da_DK: Hvis symlinket peget på en mappe, kan FileZilla enten slette det symbolske link eller slette indholdet af den mappe, der linkes til.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
da_DK: Hvis problemet vedbliver, skal du kontakte fabrikanten af din router for at finde en løsning.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
da_DK: Hvis problemet vedbliver, skal du kontakte fabrikanten af din router.

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a timezone offset in the site manager.
da_DK: Hvis du vælger 'Overskriv hvis kilden er nyere', skal dit systems ur synkroniseres med serveren. Hvis der er forskel i tid (f.eks. forskellige tidszoner), skal du angive en tidszoneforskydning i Websted Manager.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
da_DK: Hvis du baserer sammenligning på klokkeslæt, vil to filer bedømmes som ens hvis forskellen på tid ikke overskrider denne grænse.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
da_DK: Hvis du skifter sprog, skal du genstarte FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
da_DK: Når du klikker på Test, vil FileZilla oprette forbindelse til probe.filezilla-project.org og udføre nogle enkle test.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
da_DK: Hvis du lukker FileZilla, vil du miste dine ændringer.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
da_DK: Hvis du angiver forkerte filtyper, kan de pågældende filer blive ødelagt under overførslen.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
da_DK: Hvis du får fejl, er din konfiguration ikke korrekt.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
da_DK: Hvis du har problemer med at modtage mappelister eller overføre filer, kan du forsøge at ændre standard-overførselsmetode.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
da_DK: Hvis du vedholdende har problemer med en bestemt server, kan selve serveren eller en fjernrouter eller firewall være fejlkonfigureret. I sådanne tilfælde kan du forsøge at slå passiv tilstand til eller fra og kontakte serverens administrator.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
da_DK: Hvis det lykkes at gennemføre denne assistent, og den afsluttende test ikke giver fejl, skulle alle firewalls og routere være konfigureret korrekt.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
da_DK: Hvis du bruger en firewall, skal du sikre dig, at FileZilla har tilladelse til at modtage forbindelser på alle de angivne porte.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
da_DK: Hvis du bruger en router, skal du sikre dig, at alle disse porte er viderestillet til den maskine, du bruger til at køre FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
da_DK: Hvis din router bliver ved at ændre IP-adresse, kan du kontakte fabrikanten af din router.

en: Import data from older version
da_DK: Importér data fra ældre version

en: Import settings
da_DK: Import-indstillinger

en: Import successful
da_DK: Import fuldført

en: Improperly quoted association.
da_DK: Anførselstegn ikke sat korrekt for filtypeassociation.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
da_DK: I aktiv tilstand skal FileZilla lytte til en port for at finde dataoverførsel. Du skal angive, hvilken port FileZilla skal lytte til.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
da_DK: Hvis du har en router, skal du viderestille alle de porte, der er til rådighed, da FileZilla ikke har nogen indflydelse på, hvilken port dit operativsystem vælger.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
da_DK: For at anvende aktiv tilstand skal FileZilla kende din eksterne IP-adresse.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
da_DK: I passiv tilstand, hvilket anbefales for de fleste brugere, beder FileZilla serveren om en port, og opretter forbindelse til den givne port. Dette kræver ikke meget konfiguration.

en: Incomplete chain, top certificate is not self-signed certificate authority certificate
da_DK: Kæde ikke komplet - øverste certifikat er ikke selv-signeret certifikat fra autoriseret certifikat-udsteder

en: Incorrect password
da_DK: Forkert adgangskode

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
da_DK: Oplysninger om den seneste version af FileZilla kunne ikke hentes. Prøv igen senere.

en: Initializing TLS...
da_DK: Initialiserer TLS...

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
da_DK: Usikker server, understøtter ikke FTP over TLS.

en: Interactive
da_DK: Interaktiv

en: Interrupted by signal
da_DK: Afbrudt af signal

en: Interrupted by user
da_DK: Afbrudt af bruger

en: Invalid Content-Length
da_DK: Ugyldig Content-Length

en: Invalid HTTP Response
da_DK: Ugyldig HTTP Response

en: Invalid argument passed
da_DK: Ugyldig parameter overført

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
da_DK: Ugyldig række af tegn modtaget, slår UTF-8 fra. Vælg UTF-8 i Websted Manager for at gennemtvinge UTF-8.

en: Invalid chunk size
da_DK: Ugyldig chunk-størrelse

en: Invalid data received
da_DK: Ugyldige data modtaget

en: Invalid date
da_DK: Ugyldig dato

en: Invalid filename
da_DK: Ugyldigt filnavn

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
da_DK: Ugyldig vært, efter slutparentes må der kun stå kolon og port.

en: Invalid input
da_DK: Ugyldig indtastning

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
da_DK: Ugyldig port angivet. Porten skal have en værdi mellem 1 og 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
da_DK: Ugyldig protokol angivet. Gyldige protokoller er:
    ftp:// til normal FTP med valgfri kryptering,
    sftp:// til filoverførsel med SSH,
    ftps:// til FTP via TLS (implicit) og
    ftpes:// til FTP via TLS (eksplicit).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
da_DK: Ugyldig proxy-vært, efter slutparentes må der kun stå kolon og port.

en: Invalid regular expression in search conditions.
da_DK: Ugyldigt regulært udtryk i søgebetingelser.

en: Invalid response code
da_DK: Ugyldig svarkode

en: Invalid search conditions: %s
da_DK: Ugyldige søgebetingelser: %s

en: Invalid site path
da_DK: Ugyldig sti til sted

en: Invalid size in condition
da_DK: Ugyldig størrelse i betingelse

en: Invalid username given.
da_DK: Ugyldigt brugernavn angivet.

en: Invalid value for ai_flags
da_DK: Ugyldig værdi for ai_flags

en: Invalid value for hints
da_DK: Ugyldig værdi til tips

en: Jurisdiction country:
da_DK: Jurisdiktion (land):

en: Jurisdiction locality:
da_DK: Jurisdiktion (by):

en: Jurisdiction state or province:
da_DK: Jurisdiktion (stat eller provins):

en: Keep directories on top
da_DK: Hold mapper øverst

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
da_DK: Husk, at ikke alle servere understøtter denne funktion, og kan returnere forkerte lister, hvis denne funktion er slået til. Selvom FileZilla udfører nogle tests for at se om serveren understøtter denne funktion, kan testen godt fejle.

en: Key exchange
da_DK: Nøgleudveksling

en: Key exchange:
da_DK: Nøgleudveksling:

en: L&owest
da_DK: L&aveste

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language changed
da_DK: Sprog ændret

en: Last modified
da_DK: Sidst ændret

en: Layout
da_DK: Udseende

en: Limit for concurrent &downloads:
da_DK: &Grænse for samtidige download:

en: Limit for concurrent &uploads:
da_DK: Grænse for samtidige &upload:

en: Limit local ports
da_DK: Begræns lokale porte

en: Limit size of logfile
da_DK: Begræns størrelsen på logfil

en: Limit:
da_DK: Grænse:

en: Line length exceeded
da_DK: Linielængde oversteget

en: Linked against
da_DK: Linket mod

en: Listen socket closed
da_DK: Lytte-socket lukket

en: Listing:
da_DK: Liste:

en: Lo&west available port:
da_DK: La&veste nr. port til rådighed:

en: Local
da_DK: Lokal

en: Local address in use
da_DK: Lokal adresse i brug

en: Local endpoint has been closed
da_DK: Det lokale slutpunkt er lukket

en: Local file
da_DK: Lokal fil

en: Local file does not exist.
da_DK: Den lokale fil findes ikke.

en: Local file is %s
da_DK: Lokal fil er %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
da_DK: Lokal fil er en mappe og ikke en almindelig fil.

en: Local file is not a valid filename.
da_DK: Den lokale fil har ikke et gyldigt filnavn.

en: Local filters:
da_DK: Lokale filtre:

en: Local site:
da_DK: Lokalt sted:

en: Locality:
da_DK: Lokalitet:

en: Log file
da_DK: Logfil

en: Logging
da_DK: Logning

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
da_DK: Login-data indeholder tegn uden for ASCII-tegnsættet, og serveren kender muligvis ikke UTF-8. Kan ikke falde tilbage på lokalt tegnsæt, da proxy anvendes.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
da_DK: Login-data indeholder tegn uden for ASCII-tegnsættet, og serveren kender muligvis ikke UTF-8. Forsøger lokalt tegnsæt.

en: Login sequence fully executed yet not logged in. Aborting.
da_DK: Login-proceduren er helt gennemført, men du er ikke logget ind. Afslutter.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
da_DK: Login-typen skal være enten 'spørg' eller 'interaktiv' (uden anførselstegn).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
da_DK: Login-typen kan kun anvendes sammen med FTP-URL. Argumentet skal være enten '%s' eller '%s'

en: Low
da_DK: Lav

en: Lowest
da_DK: Lavest

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
da_DK: Laveste port til rådighed skal være et tal mellem 1024 og 65535.

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
da_DK: Sørg for, at filen kan tilgås, og at den er et velformet XML-dokument.

en: Malformed chunk data: %s
da_DK: Forkert formet datachunck: %s

en: Malformed header: %s
da_DK: Forkert formet header: %s

en: Malformed reply, server not sending proper line endings
da_DK: Forkert formet svar: serveren sender ikke korrekte linieafslutningstegn

en: Manual transfer
da_DK: Manuel overførsel

en: Match all of the following
da_DK: Matcher alt det følgende

en: Match any of the following
da_DK: Match noget af det følgende

en: Match none of the following
da_DK: Match intet af det følgende

en: Maximum simultaneous &transfers:
da_DK: Maksimalt antal samtidige &overførsler:

en: Memory allocation failure
da_DK: Fejl ved tildeling af hukommelse

en: Message log
da_DK: Beskedlog

en: Message log position
da_DK: Placering af beskedlog

en: Message too large
da_DK: Besked er for stor

en: Minutes
da_DK: minutter

en: Move &down
da_DK: Flyt &ned

en: Move &up
da_DK: Flyt &op

en: My Computer
da_DK: Denne Computer

en: My Documents
da_DK: Dokumenter

en: My Sites
da_DK: Mine steder

en: N/a
da_DK: I/A

en: Name
da_DK: Navn

en: Name already exists
da_DK: Navn findes allerede

en: Name of bookmark already exists.
da_DK: Navnet på bogmærket findes allerede.

en: Name:
da_DK: Navn:

en: Natural sort
da_DK: Naturlig sortering

en: Need to enter filter name
da_DK: Du skal angive et navn på filteret

en: Need to enter valid remote path
da_DK: Du skal angive en gyldig fjernsti

en: Need to specify a character encoding
da_DK: Du skal angive tegnsæt-indkodning

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
da_DK: Hverken nodenavn eller servernavn er angivet, eller er ikke kendt

en: Network host does not have any network addresses in the requested address family
da_DK: Netværksværten har ingen netværksadresse inden for den angivne adressefamilie

en: Network unreachable
da_DK: Netværk kan ikke tilgås

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New &Folder
da_DK: Ny &mappe

en: New &tab
da_DK: Ny &fane

en: New Book&mark
da_DK: Nyt bo&gmærke

en: New bookmark
da_DK: Nyt bogmærke

en: New directory
da_DK: Ny mappe

en: New features and improvements in %s
da_DK: Nye funktioner og forbedringer i %s

en: New filter
da_DK: Nyt filter

en: New folder
da_DK: Ny mappe

en: New site
da_DK: Nyt sted

en: Next to the transfer queue
da_DK: Ved siden af overførselskøen

en: No
da_DK: Nej

en: No address associated with nodename
da_DK: Ingen adresse associeret med nodenavn

en: No category to export selected
da_DK: Ingen kategori til eksport valgt

en: No command given, aborting.
da_DK: Ingen kommando afgivet, afslutter.

en: No external IP address set, trying default.
da_DK: Ingen ekstern IP-adresse angivet - forsøger standard.

en: No files are currently being edited.
da_DK: Der redigeres aktuelt ingen filer.

en: No filter name given
da_DK: Intet filternavn angivet

en: No host given, please enter a host.
da_DK: Ingen vært angivet, angiv en vært.

en: No images available
da_DK: Ingen billeder til rådighed

en: No more files in the queue!
da_DK: Ikke flere filer i køen!

en: No name for the filterset given.
da_DK: Intet navn på filtersæt angivet.

en: No program associated with filetype
da_DK: Intet program associeret med filtypen

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
da_DK: Intet program er associeret som editor af filer med filtypen '%s'.

en: No route to host
da_DK: Ingen rute til vært

en: No search results
da_DK: Ingen søgeresultater

en: No sites available
da_DK: Ingen sider til rådighed

en: No supported SOCKS5 auth method
da_DK: Ingen understøttet SOCKS5 aut-metode

en: No username given.
da_DK: Intet brugernavn angivet.

en: None
da_DK: Ingen

en: None selected yet
da_DK: Ingen er valgt endnu

en: Nonrecoverable failure in name resolution
da_DK: Uoprettelig fejl i opløsning af navn

en: Not all items could be requeued for transfer.
da_DK: Ikke alle poster kunne genindsættes i køen til overførsel.

en: Not connected
da_DK: Ikke tilsluttet

en: Not connected to any server
da_DK: Ikke forbundet til nogen server

en: Not connected to any server.
da_DK: Ikke forbundet til nogen server.

en: Not connected.
da_DK: Ikke tilsluttet.

en: Not initialized, need to call WSAStartup
da_DK: Ikke initialiseret. Behov for kald af WSAStartup

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
da_DK: Bemærk at denne funktion kun virker ved brug af FTP-protokollen.

en: Note: This only works with plain, unencrypted FTP connections.
da_DK: Bemærk: Dette fungerer kun med enkle, ukrypterede FTP-forbindelser.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
da_DK: Bemærk: Brugen af generisk proxy gennemtvinger passiv tilstand på FTP-forbindelser.

en: Number of decimal places:
da_DK: Antal decimalpladser:

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
da_DK: Antallet af forsøg skal være mellem 0 og 99.

en: O&pen file
da_DK: Å&bn fil

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
da_DK: På de efterfølgende sider vil den valgte overførselsmetode blive konfigureret samtidig med tilbagefaldsmetode, hvis den er slået til.

en: Once
da_DK: Én gang

en: Once a day
da_DK: En gang om dagen

en: Once a week
da_DK: En gang om ugen

en: Only use plain FTP (insecure)
da_DK: Brug kun almindelig FTP (usikker)

en: Open directory in system's file manager
da_DK: Åbn mappe i systemets filhåndtering

en: Open the Site Manager
da_DK: Åbn Websted Manager

en: Open the Site Manager.
da_DK: Åbn Websted Manager.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
da_DK: Åbn Websted Manager. Højreklik for at se en liste over websteder.

en: Open the file.
da_DK: Åbn filen.

en: Open the settings dialog of FileZilla
da_DK: Åbn FileZillas indstillingsvindue

en: Opened as:
da_DK: Åbnet som:

en: Opening failed
da_DK: Kunne ikke åbne

en: Opens a new tab
da_DK: Åbner en ny fane

en: Opens the Site Manager
da_DK: Åbner Websted Manager

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
da_DK: Åbner dialogen mappelistefilter. Højreklik for at skifte filtre.

en: Operating system
da_DK: Operativsystem

en: Operating system problem detected
da_DK: Operativsystem-problem opdaget

en: Operation already in progress
da_DK: Handling er allerede i gang

en: Operation in progress
da_DK: Handling i gang

en: Operation not supported
da_DK: Handling ikke understøttet

en: Organization:
da_DK: Organisation:

en: Other system error
da_DK: Anden systemfejl

en: Other:
da_DK: Andet:

en: Out of memory
da_DK: Ikke mere hukommelse

en: Overview
da_DK: Overblik

en: Overwrite &if source newer
da_DK: Overskriv &hvis kilden er nyere

en: Overwrite file
da_DK: Overskriv fil

en: Overwrite file if size differs
da_DK: Overskriv fil, hvis størrelsen er forskellig

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
da_DK: Overskriv fil, hvis størrelsen er forskellig, eller kildefilen er nyere

en: Overwrite file if source file newer
da_DK: Overskriv fil, hvis kildefilen er nyere

en: Overwrite if &different size
da_DK: Overskriv hvis &forskellig størrelse

en: Overwrite if different si&ze or source newer
da_DK: Overskriv hvis forskellig str. eller kilden &er nyere

en: Own build type: %s
da_DK: Egen byg-type: %s

en: Owner permissions
da_DK: Ejertilladelser

en: Owner/Group
da_DK: Ejer/Gruppe

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
da_DK: Und&lad at systemet går i dvale under overførsler og andre handlinger

en: P&roxy host:
da_DK: P&roxy-vært:

en: PORT command tainted by router or firewall.
da_DK: PORT-kommando forstyrret af router eller firewall.

en: Pa&ssive (recommended)
da_DK: &Passiv (anbefalet)

en: Parameter not a valid URL
da_DK: Parameter er ikke en gyldig URL

en: Parsing %d bytes of version information.
da_DK: Behandler %d bytes versionsinformation.

en: Pass&word:
da_DK: &Adgangskode:

en: Passive (recommended)
da_DK: Passiv (anbefalet)

en: Passive mode
da_DK: Passiv tilstand

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
da_DK: Passiv tilstand er blevet sat som standard-overførselstilstand.

en: Password required
da_DK: Adgangskode påkrævet

en: Path
da_DK: Sti

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
da_DK: Sti kan ikke opbygges for mappen %s og undermappen %s

en: Path not found:
da_DK: Sti ikke fundet:

en: Paths
da_DK: Stier

en: Pending removal
da_DK: Afventer fjernelse

en: Permission
da_DK: Tilladelse

en: Permission denied
da_DK: Tilladelse nægtet

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
da_DK: Kontroller på https://filezilla-project.org/probe.php, at serverem kører, og kontroller omhyggeligt dine indstillinger en gang til.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
da_DK: Konfigurer evt. firewalls og routere, så FileZilla kan etablere en udgående forbindelse til en hvilken som helst port.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
da_DK: Slå indstillinger som 'DMZ Mode' eller 'Game Mode' fra på din router.

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
da_DK: Kontroller, at din Internet-forbindelse er stabil, og kontroller omhyggeligt dine indstillinger igen.

en: Please enter a custom date format.
da_DK: Angiv et brugerdefineret datoformat.

en: Please enter a custom time format.
da_DK: Angiv et brugerdefineret klokkeslætformat.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
da_DK: Angiv en dato efter formen ÅÅÅÅ-MM-DD, f.eks. 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
da_DK: Angiv en hastighedsgrænse for download højere end eller lig 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
da_DK: Angiv et navn for det nye filter.

en: Please enter a new name for the copied filter.
da_DK: Angiv et nyt navn for det kopierede filter.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
da_DK: Angiv et nyt navn for filtersættet "%s"

en: Please enter a new name for the filter.
da_DK: Angiv et nyt navn for dette filter.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
da_DK: Vælg et tal mellem 1 og 10 for antallet af samtidige download.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
da_DK: Vælg et tal mellem 1 og 10 for antallet af samtidige upload.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
da_DK: Vælg et tal mellem 1 og 10 for antallet af samtidige overførsler.

en: Please enter a password for this server:
da_DK: Angiv en adgangskode til denne server:

en: Please enter a path and executable to run.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You can also optionally specify program arguments.
da_DK: Angiv en sti og en eksekverbar fil, der skal afvikles.
    F.eks. c:\EnSti\fil.exe under MS Windows eller /EnSti/fil under Unix.
    Du kan evt. også angive program-parametre.

en: Please enter a timeout between 5 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
da_DK: Vælg en timeout mellem 5 og 9999 sekunder eller 0 for at slå timeout fra.

en: Please enter a unique name for this filter set
da_DK: Angiv et unikt navn for dette filtersæt

en: Please enter a username for this server:
da_DK: Angiv et brugernavn til denne server:

en: Please enter a valid portrange.
da_DK: Angiv et gyldigt interval af portnumre.

en: Please enter an URL where to get your external address from
da_DK: Angiv den URL, hvorfra din eksterne adresse skal hentes

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
da_DK: Angiv en upload-hastighedsgrænse højere end eller lig 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
da_DK: Angiv en rå FTP-kommando.
    Ved anvendelse af rå FTP-kommandoer slettes mappe-cache.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
da_DK: Angiv navnet på den mappe, der skal oprettes:

en: Please enter the name of the file which should be created:
da_DK: Angiv navnet på den fil, der skal oprettes:

en: Please enter username and password for this server:
da_DK: Angiv et brugernavn og en adgangskode til denne server:

en: Please enter your external IP address
da_DK: Angiv din eksterne IP-adresse

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
da_DK: Angiv din eksterne IP-adresse på aktiv tilstand-siden i denne assistent. Hvis du har en dynamisk adresse eller ikke kender din eksterne adresse kan du bruge den eksterne adresse-verifikationsenhedsfunktion.

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
da_DK: Følg instruktionerne omhyggeligt, eftersom en forkert konfiguration vil forhindre korrekte FTP-forbindelser.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
da_DK: Sørg for at tillade, at FileZilla kan oprette udgående forbindelser, og sørg for at skrive adressen på adresse-verifikationsenheden korrekt.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
da_DK: Sørg for, at det påkrævede locale er installeret på dit system.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
da_DK: Kontroller, at din router anvender den nyeste firmware. Desuden skal din router være konfigureret korrekt. Du skal bruge manuel port forwarding. Du bliver nødt til at anvende manuel port-viderestilling. Du skal ikke køre din router i den såkaldte 'DMZ'-tilstand eller 'game mode'.

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
da_DK: Bemærk, at FileZilla ikke har indflydelse på valget af serverport. Serveren vil muligvis vælge en port, som din firewall tror kun anvendes af trojanske heste eller andet malware. Dette kan give anledning til en falsk alarm, som du kan afvise med sindsro.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
da_DK: Bemærk, at bevarelse af tidsstempler ved upload på FTP-, FTPS- og FTPES-servere kun fungerer, hvis de understøtter MFMT-kommandoen.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
da_DK: Bemærk, at nogle servere måske banner dig, hvis du prøver at retablere forbindelsen for ofte inden for alt for kort tid.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
da_DK: Hvis du skal foretage ændringer i netværket eller hvis du pludselig får problemer med servere, der tidligere virkede, så kør denne assistent igen.

en: Please select an action:
da_DK: Vælg en handling:

en: Please select the categories you would like to import.
da_DK: Vælg den kategori, du ønsker at importere.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
da_DK: Vælg den overførselstilstand, du ønsker at bruge som standard.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
da_DK: Vælg de nye attributter for mappen "%s".

en: Please select the new attributes for the file "%s".
da_DK: Vælg de nye attributter for filen "%s".

en: Please select the new attributes for the selected directories.
da_DK: Vælg de nye attributter til de valgte mapper.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
da_DK: Vælg de nye attributter for de valgte filer og mapper.

en: Please select the new attributes for the selected files.
da_DK: Vælg de nye attributter til de valgte filer.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
da_DK: Opgrader din firewall, og kontroller, at din router anvender den nyeste firmware. Desuden skal din router være konfigureret korrekt. Du skal bruge manuel port forwarding. Du skal ikke køre din router i såkaldt 'DMZ-tilstand' eller 'game mode'. Desuden skal ting som protokol-kontrol eller protokol-specifikke 'rettelser' været slået fra

en: Positio&n of the message log:
da_DK: &Placering af beskedloggen:

en: Postal code:
da_DK: Postnummer:

en: Pre&allocate space before downloading
da_DK: Af&sæt plads inden du henter

en: Preallocation
da_DK: Afsat plads

en: Predefined Sites
da_DK: Prædefineret Sider

en: Preserving file timestamps
da_DK: Bevarer fil-tidsstempler

en: Preview:
da_DK: Visning:

en: Primary connection and data connection certificates don't match.
da_DK: Primær forbindelse og data-forbindelse certifikater er ikke ens.

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
da_DK: Udskriv diagnostiske informationer i forbindelse med start af FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
da_DK: Udskriv versionsinformation til stdout, og afslut

en: Prioritize directories (default)
da_DK: Prioriter mapper (standard)

en: Priority
da_DK: Prioritet

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
da_DK: Anonymitet: Kun oplysninger om din version af FileZilla, dit operativsystem og din CPU-arkitektur vil blive sendt til serveren.

en: Private &keys:
da_DK: Private &nøgler:

en: Pro&tocol:
da_DK: Pro&tokol:

en: Pro&xy password:
da_DK: Proxy-kode&ord:

en: Process &Queue
da_DK: Udfør &kø

en: Process file table overflow
da_DK: Overløb i proces-filtabel

en: Protocol not supported
da_DK: Protokol ikke understøttet

en: Protocol not supported on given socket type
da_DK: Protokollen er ikke understøttet for den angivne socket-type

en: Protocol:
da_DK: Protokol:

en: Proxy &port:
da_DK: &Proxy-port:

en: Proxy &user:
da_DK: Pro&xy-bruger:

en: Proxy authentication failed
da_DK: Validering af proxy fejlede

en: Proxy handshake failed: %s
da_DK: Proxy-handshake fejlede: %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
da_DK: Proxy-vært starter med '[', men en slutparentes kunne ikke findes.

en: Proxy reply: %s
da_DK: Proxy-svar: %s

en: Proxy request failed: %s
da_DK: Proxy-forespørgsel fejlede: %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
da_DK: Proxy-forespørgsel fejlede: Ukendt adressetype i svar på CONNECT

en: Proxy set but proxy host or port invalid
da_DK: Proxy er defineret, men proxy-vært eller -port er ugyldig

en: Public Key Authentication
da_DK: Validering med offentlig nøgle

en: Public key algorithm:
da_DK: Offentlig nøgle algoritme:

en: Public permissions
da_DK: Offentlige tilladelser

en: Queue has been fully processed
da_DK: Køen er fuldt behandlet

en: Queue: %s MiB
da_DK: Kø: %s MiB

en: Queue: %s%s
da_DK: Kø: %s%s

en: Queue: empty
da_DK: Kø: tom

en: Queued files
da_DK: Filer i kø

en: Queueing:
da_DK: Sætter i kø:

en: R&eboot system
da_DK: &Genstart system

en: R&emote directory tree
da_DK: Fjernmappe&træ

en: R&eset and requeue selected files
da_DK: N&ulstil og sæt valgte filer i kø igen

en: Raw FTP command
da_DK: Rå FTP-kommando

en: Re&ad
da_DK: L&æs

en: Re&fresh
da_DK: &Genopfrisk

en: Re&name
da_DK: Om&døb

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
da_DK: Kør assistenten igen, undersøg omhyggeligt dine indstillinger, og konfigurer alle routere og firewalls tilsvarende.

en: Rea&d
da_DK: Læ&s

en: Read-only
da_DK: Læsbar

en: Really cancel current operation?
da_DK: Ønsker du virkelig at annullere den aktuelle handling?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
da_DK[0]: Ønsker du virkelig at slette mappen %d med dens indhold fra serveren?
da_DK[1]: Ønsker du at slette %d mapper med deres indhold?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
da_DK[0]: Ønsker du virkelig at slette filen %d fra serveren?
da_DK[1]: Ønsker du at slette %d filer?

en: Really delete %s and %s from the server?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette %s og %s fra serveren?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette alle valgte filer og/eller mapper fra serveren?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
da_DK: Ønsker du virkelig at slette alle valgte filer og/eller mapper fra din computer?

en: Reason
da_DK: Årsag

en: Reboot now
da_DK: Genstart nu

en: Rec&urse into subdirectories
da_DK: Rek&ursivt i undermapper

en: Received TLS alert from the server: %s (%d)
da_DK: TLS-advarsel modtaget fra serveren: %s (%d)

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
da_DK: Modtog mappeliste, som ser ud til at være indkodet med EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
da_DK: Modtaget linie med flere end 10000 tegn - afslutter.

en: Received data tainted
da_DK: De hentede data er forstyrret

en: Received invalid character in version information
da_DK: Modtaget ugyldige tegn i versionsoplysninger

en: Received unknown TLS alert %d from the server
da_DK: Ukendt TLS-advarsel %d modtaget fra serveren

en: Received version information is too large
da_DK: Modtog versionsoplysninger, der er for store

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
da_DK: Gen-forbind-information kan ikke blive slettet, når der er forbundet til en server.
    Hvis du fortsætter, vil forbindelsen blive afbrudt.

en: Reconnection settings
da_DK: Indstillinger for genetablering af forbindelse

en: Reconnects to the last used server
da_DK: Genopret forbindelse til sidst anvendte server

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
da_DK: Omdirigering til ugyldig eller ikke-understøttet URI: %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
da_DK: Omdirigering til ugyldig eller ikke-understøttet adresse: %s

en: Refresh the file and folder lists
da_DK: Genopfrisk fil- og mappelisterne

en: Remember passwords?
da_DK: Husk adgangskoder?

en: Remote
da_DK: Fjern

en: Remote certificate not trusted.
da_DK: Fjern-certifikat ikke sikkert.

en: Remote file
da_DK: Fil på fjernsted

en: Remote file search
da_DK: Filsøgning på fjernsted

en: Remote filters:
da_DK: Fjerne filtre:

en: Remote path
da_DK: Sti på fjernsted

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
da_DK: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti, og at den er understøttet af det aktuelle steds servertype (%s).

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
da_DK: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti, og at den er understøttet af den servertype (%s), der er valgt på det overordnede sted.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
da_DK: Fjernstien kan ikke fortolkes. Sørg for, at det er en gyldig, absolut sti.

en: Remote path could not be parsed.
da_DK: Sti på fjernsted kunne ikke parses.

en: Remote path handling:
da_DK: Håndtering af sti på fjernsted:

en: Remote path:
da_DK: Sti på fjernsted:

en: Remote site:
da_DK: Fjernsted:

en: Remove &all
da_DK: Fjern &alle

en: Remove &selected
da_DK: Fjern &valgte

en: Rename file
da_DK: Omdøb fil

en: Rename selected directory
da_DK: Omdøb den valgte mappe

en: Rename selected files and directories
da_DK: Omdøb valgte filer og mapper

en: Renaming '%s' to '%s'
da_DK: Omdøber '%s' til '%s'

en: Reporting bugs and feature requests
da_DK: Indberet fejl og ønsker om nye funktioner

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
da_DK: Forespørgsel fejlede - klienten kører ikke identd (eller kan ikke nås fra serveren)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
da_DK: Forespørgsel fejlede - klientens identd kunne ikke bekræfte bruger-ID-strengen

en: Request rejected or failed
da_DK: Forespørgsel afvist eller fejlet

en: Require explicit FTP over TLS
da_DK: Forlang eksplicit FTP over TLS

en: Require implicit FTP over TLS
da_DK: Forlang implicit FTP over TLS

en: Reset and requeue &all
da_DK: Nulstil og sæt &alle i kø igen

en: Resolved protocol is unknown
da_DK: Ukendt protokol

en: Resolving address of %s
da_DK: Kontrollerer adressen på %s

en: Resource temporarily unavailable
da_DK: Ressourcen er ikke til rådighed for øjeblikket

en: Response:
da_DK: Respons:

en: Results:
da_DK: Resultater:

en: Resume file transfer
da_DK: Genoptag filoverførsel

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
da_DK: Genoptagelse af hentning af ASCII-filer kan give problemer, hvis serveren anvender et andet linieafslutningsformat end klienten.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
da_DK: Henter mappeliste for "%s"...

en: Retrieving directory listing...
da_DK: Henter mappeliste...

en: Retrieving external IP address from %s
da_DK: Henter ekstern IP-adresse fra %s

en: S&how files currently being edited...
da_DK: &Vis de filer der aktuelt redigeres...

en: S&how the Site Manager on startup
da_DK: Vis &Websted Manger ved start

en: S&hutdown system
da_DK: L&uk systemet ned

en: S&uspend system
da_DK: S&top systemet midlertidigt

en: S&ynchronized browsing
da_DK: S&ynkroniseret bladring

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
da_DK: SOCKS4-proxy forbinder til: %s

en: Save settings?
da_DK: Gem indstillinger?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
da_DK: Din systemadministrator har slået muligheden for at gemme adgangskoder fra.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
da_DK: Du har slået muligheden for at gemme adgangskoder fra.

en: Scanning for files to add to queue
da_DK: Skanner efter filer, der skal tilføjes i køen

en: Scanning for files to upload
da_DK: Skanner efter filer til upload

en: Search &conditions:
da_DK: Søge&betingelser:

en: Search &directory:
da_DK: Søg i &mappe:

en: Search for files recursively.
da_DK: Søg rekursivt efter filer.

en: Search server for files
da_DK: Søg efter filer på serveren

en: Security information
da_DK: Sikkerhedsinformation

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
da_DK: Se også: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
da_DK: V&ælg server

en: Select &page:
da_DK: Vælg s&ide:

en: Select Theme
da_DK: Vælg tema

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
da_DK: Vælg standardhandling, der skal udføres, hvis filen i en overførsel allerede findes på destinationen.

en: Select default editor
da_DK: Vælg standard-editor

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
da_DK: Vælg standardhandling for fil findes, hvis destinationsfilen allerede findes. Dit valg gælder kun den aktuelle session.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
da_DK: Vælg standardhandling for fil findes for de aktuelt valgte filer i køen.

en: Select file containing private key
da_DK: Vælg filen med den private nøgle

en: Select file for exported data
da_DK: Vælg fil til eksporterede data

en: Select file for exported queue
da_DK: Vælg fil til eksporteret kø

en: Select file for exported settings
da_DK: Vælg fil til eksporterede indstillinger

en: Select file for exported sites
da_DK: Vælg fil til eksporterede steder

en: Select file to import settings from
da_DK: Vælg fil at importere indstillinger fra

en: Select file to upload
da_DK: Vælg fil til upload

en: Select filename for converted keyfile
da_DK: Vælg filnavn til konverteret nøglefil

en: Select how these files should be opened.
da_DK: Vælg, hvordan disse filer skal åbnes.

en: Select target download directory
da_DK: Vælg målmappe til download

en: Select target filename
da_DK: Vælg navn på destinationsfil

en: Select the categories to export:
da_DK: Vælg kategorier der skal eksporteres:

en: Select the private data you would like to delete.
da_DK: Vælg de private data, du ønsker at slette.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
da_DK[0]: %d mappe med indhold valgt til overførsel.
da_DK[1]: %d mapper med indhold valgt til overførsel.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
da_DK[0]: Valgt %d mappe.
da_DK[1]: Valgt %d mapper.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
da_DK[0]: Valgt %d fil til overførsel.
da_DK[1]: Valgt %d filer til overførsel.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
da_DK[0]: Valgt %d fil. Samlet størrelse: %s
da_DK[1]: Valgt %d filer. Samlet størrelse: %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
da_DK[0]: Valgt %d fil. Samlet størrelse: Mindst %s
da_DK[1]: Valgt %d filer. Samlet størrelse: Mindst %s

en: Selected %s and %s for transfer.
da_DK: Valgt %s og %s til overførsel.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
da_DK: Valgt %s og %s. Samlet størrelse: %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
da_DK: Valgt %s og %s. Samlet størrelse: Mindst %s

en: Selected editor does not exist.
da_DK: Den valgte editor findes ikke.

en: Selected file already being edited
da_DK: Den valgte fil redigeres allerede

en: Selected file is already loaded
da_DK: Den valgte fil er allerede indlæst

en: Selected file is already opened
da_DK: Den valgte fil er allerede åbnet

en: Selected file is still being edited
da_DK: Den valgte fil redigeres stadig

en: Selected filter only works for local files.
da_DK: Det valgte filter fungerer kun for lokale filer.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
da_DK: Det valgte globale bogmærke og den aktuelle server anvender forskellige servertyper.
    Anvend sted-specifikke bogmærker for denne server.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
da_DK: Den valgte port er som regel brugt af anden protokol.

en: Send FTP &keep-alive commands
da_DK: Send FTP &keep alive-kommandoer

en: Send custom command to the server otherwise not available
da_DK: Send kommandoer til serveren, der ellers ikke er til rådighed

en: Sending keep-alive command
da_DK: Sender keep-alive-kommando

en: Serial number:
da_DK: Serienummer:

en: Server &Type:
da_DK: Servert&ype:

en: Server did not properly shut down TLS connection
da_DK: Serveren lukkede ikke TLS-forbindelsen korrekt ned

en: Server does not support non-ASCII characters.
da_DK: Serveren understøtter ikke tegn uden for ASCII-tegnsættet.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
da_DK: Serveren understøtter ikke genoptagelse af hentning af filer > %d GB.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
da_DK: Serveren understøtter ikke genoptagelse af hentning af filer > %d GB. Afslut overførslen, da filstørrelserne svarer til hinanden.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
da_DK: Serveren understøtter ikke genoptagelse af hentning af filer > 2 GB.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
da_DK: Serveren understøtter ikke genoptagelse af hentning af filer > 4 GB.

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
da_DK: Serveren understøtter måske ikke genoptagelse af hentning af filer > %d GB. Afslut overførslen, da filstørrelserne svarer til hinanden.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
da_DK: Serveren kræver muligvis en konto. Prøv at angive en konto vha. Websted Manager

en: Server returned empty path.
da_DK: Serveren sendte en tom sti.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
da_DK: Serveren bad om endnu et login. Du skal anvende den interaktive login-type.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
da_DK: Serveren sendte passivt svar med en adresse, der ikke kan routes. Passiv tilstand fejlede.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
da_DK: Serveren sendte passivt svar med en adresse, der ikke kan routes. Anvender serveradressen istedet.

en: Server sent unexpected reply.
da_DK: Serveren sendte et uventet svar.

en: Server to client MAC:
da_DK: Server til klient-MAC:

en: Server to client cipher:
da_DK: Server-til-klient-kode:

en: Server&type:
da_DK: Servert&ype:

en: Server/Local file
da_DK: Server/Lokal fil

en: Session details
da_DK: Sessionsdetaljer

en: Set &Priority
da_DK: Sæt &prioritet

en: Set permissions of '%s' to '%s'
da_DK: Sæt tilladelser for '%s' til '%s'

en: SetSocketBufferSize called without socket
da_DK: SetSocketBufferSize blev kaldt uden socket

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show &raw directory listing
da_DK: Vis &rå mappeliste

en: Show &welcome dialog...
da_DK: Vis &velkomstdialog...

en: Show both directory trees and continue comparing?
da_DK: Vis begge mappetræer, og fortsæt med at sammenligne?

en: Show details
da_DK: Vis detaljer

en: Show details about custom date and time formats
da_DK: Vis detaljer om brugerdefineret format for dato og klokkeslæt

en: Shows available TLS ciphers
da_DK: Viser tilgængelige TLS-koder

en: Shows this help dialog
da_DK: Viser denne hjælpedialog

en: Shutdown now
da_DK: Luk ned nu

en: Signature algorithm:
da_DK: Signaturalgoritme:

en: Site &Manager entries
da_DK: Websted Manager liste

en: Site Manager
da_DK: Websted Manager

en: Site Manager - Cannot remember password
da_DK: Websted Manager - har glemt adgangskode

en: Site Manager - Invalid data
da_DK: Websted Manager - ugyldige data

en: Site Manager already open
da_DK: Websted Manager allerede åben

en: Site does not exist.
da_DK: Stedet findes ikke.

en: Site path has to begin with 0 or 1.
da_DK: Websted-stien skal begynde med 0 eller 1.

en: Site path is malformed.
da_DK: Stedstien er ikke skrevet korrekt.

en: Site-specific bookmarks
da_DK: Sted-specifikke bogmærker

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
da_DK: Sted-specifikke bogmærker kræver, at serveren er gemt i Websted Manager.
    Tilføj aktuelle forbindelse i Websted Manager?

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Size formatting
da_DK: Størrelsesformatering

en: Size unknown
da_DK: Størrelse ukendt

en: Skip file
da_DK: Overspring fil

en: Skipping download of %s
da_DK: Springer download af %s over

en: Skipping upload of %s
da_DK: Springer upload af %s over

en: Socket address outside address space
da_DK: Socket-adressen er uden for adresseområdet

en: Socket already connected
da_DK: Socket allerede tilsluttet

en: Socket has been shut down
da_DK: Socket er lukket ned

en: Socket not connected
da_DK: Socket ikke tilsluttet

en: Socket type not supported for address family
da_DK: Socket-typen er ikke understøttet for denne adressefamilie

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
da_DK: Nogle filer er stadig under redigering, eller skal uploades.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
da_DK: Servere, som står bag en router, kan være fejlkonfigurerede til at svare med deres lokale IP-adresser.

en: Sort directories inline
da_DK: Sorter alfabetisk

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
da_DK: Sorteringsorden kan ikke ændres når du sammenligner mapper.

en: Sorting
da_DK: Sortering

en: Sorting &mode:
da_DK: Sorterings&metode:

en: Source and path of the drop operation are identical
da_DK: Kilde og sti er ens

en: Source and target file may not be the same
da_DK: Kilde- og destinationsfil må ikke være ens

en: Source and target of the drop operation are identical
da_DK: Kilde og destination

en: Source file:
da_DK: Kildefil:

en: Speed Limits
da_DK: Hastighedsgrænser

en: Speed limits
da_DK: Hastighedsgrænser

en: Speed limits are disabled, click to change.
da_DK: Hastighedsgrænser er slået fra - klik for at ændre.

en: Speed limits are enabled, click to change.
da_DK: Hastighedsgrænser er slået til - klik for at ændre.

en: Stable and beta versions
da_DK: Stabile og betaversioner

en: Stable versions only
da_DK: Kun stabile versioner

en: Stable, beta and nightly versions
da_DK: Stabile, betaversioner og daglige byg

en: Start transfer &immediately
da_DK: Start overførsel &straks

en: Start with opened Site Manager
da_DK: Start med åben Websted Manager

en: Started update check on %s
da_DK: Begyndte søgning efter opdateringer den %s

en: Starting download of %s
da_DK: Påbegynder download af %s

en: Starting upload of %s
da_DK: Påbegynder upload af %s

en: Starts the local site in the given path
da_DK: Starter det lokale websted på den givne sti

en: State or province:
da_DK: Stat eller provins:

en: Stop and remove &all
da_DK: Stop og fjern &alle

en: Street:
da_DK: Gade:

en: Subject of certificate
da_DK: Certifikat-type

en: Successful transfers
da_DK: Gennemførte overførsler

en: Summary of test results:
da_DK: Opsummering af testresultater:

en: Suspend now
da_DK: Stop midlertidigt nu

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
da_DK: Symlink til filer påvirkes ikke af dette valg; sådanne symlinks slettes altid.

en: Synchronized browsing
da_DK: Synkroniseret bladring

en: Synchronized browsing has been disabled.
da_DK: Synkroniseret bladring er slået fra.

en: Syntax error
da_DK: Syntaksfejl

en: Syntax error in command line
da_DK: Syntaksfejl i kommandolinie

en: System limit of open files exceeded
da_DK: Systembegrænsning på antal åbne filer overskredet

en: System's network subsystem has failed
da_DK: Systemets netværksundersystem har fejlet

en: T&oolbar
da_DK: &Værktøjslinje

en: TLS connection established, sending HTTP request
da_DK: TLS-forbindelse etableret, sender HTTP-anmodning

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
da_DK: TLS-forbindelse oprettet, venter på velkomstbesked...

en: TLS connection established.
da_DK: TLS-forbindelse etableret.

en: TTL expired
da_DK: TTL udløbet

en: Target file already exists
da_DK: Destinationsfil findes allerede

en: Target file:
da_DK: Destinationsfil:

en: Target filename already exists!
da_DK: Destinationsfilnavnet findes allerede!

en: Target filename already exists, really continue?
da_DK: Destinationsfil findes allerede, ønsker du virkelig at fortsætte?

en: Temporary failure in name resolution
da_DK: Midlertidig fejl i navneopløsning

en: Test results
da_DK: Testresultater

en: Testing resume capabilities of server
da_DK: Tester serverens funktioner til genoptagelse af hentning

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
da_DK: Websted Manager er åben i en anden instans af FileZilla 3.
    Ønsker du at fortsætte? Evt. ændringer i Websted Manager vil i så tilfælde ikke blive gemt.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
da_DK: Websted Manager er åben i en anden instans af FileZilla 3.
    Luk den venligst eller det valgte kan ikke slettes.

en: The XML document is not well-formed: %s
da_DK: XML-dokumentet er ikke velformet: %s

en: The address you entered was: %s
da_DK: Den indtastede adresse var: %s

en: The ai_family member is not supported
da_DK: Dette medlem i ai_family er ikke understøttet

en: The ai_socktype member is not supported
da_DK: Ai-socktype-medlemmet ikke understøttet

en: The bookmark could not be added.
da_DK: Bogmærket kunne ikke tilføjes.

en: The bookmarks could not be cleared.
da_DK: Bogmærkerne kunne ikke ryddes.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
da_DK: Forbindelsen er krypteret. Klik på ikonet for flere oplysninger.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
da_DK: Det brugerdefinerede datoformat er ugyldigt eller indeholder formatangivelser, der ikke er understøttede.

en: The custom login sequence cannot be empty.
da_DK: Den brugerdefinerede login-sekvens må ikke være tom.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
da_DK: Det brugerdefinerede klokkeslætformat er ugyldigt eller indeholder formatangivelser, der ikke er understøttede.

en: The data connection could not be established: %s
da_DK: Dataforbindelsen kunne ikke etableres: %s

en: The default editor for text files could not be found.
da_DK: Kunne ikke finde standard-editoren for tekstfiler.

en: The default editor for text files is '%s'.
da_DK: Standard-editoren for tekstfiler er '%s'.

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
da_DK: Det angivne filternavn findes allerede. Vælg et andet navn.

en: The extension '%s' does already exist in the list
da_DK: Filtypenavnet '%s' findes allerede i listen

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
da_DK: Filen %s findes allerede.
    Angiv et nyt navn:

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
da_DK: Filen '%s' kan ikke åbnes:
    Kunne ikke finde det tilknyttede program (%s).
    Kontroller dine filtypetilknytninger.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
da_DK: Filen '%s' kunne ikke indlæses eller indeholder ikke en privat nøgle.

en: The file '%s' could not be loaded.
da_DK: Filen '%s' kunne ikke indlæses.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
da_DK: Filen '%s' kunne ikke åbnes:
    Intet program i dit system er associeret med denne filtype.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
da_DK: Filen '%s' kunne ikke åbnes:
    Den associerede kommando fejlede

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    The file is also password protected. Password protected keyfiles are not supported by FileZilla yet.
    Would you like to convert it into a supported, unprotected format?
da_DK: Filen '%s' er ikke i et format, der er understøttet af FileZilla.
    Filen er desuden beskyttet med adgangskode. Beskyttede nøglefiler er endnu ikke understøttet af FileZilla.
    Ønsker du at konvertere den til et understøttet, ubeskyttet format?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
da_DK: Filen '%s' er ikke i et format, der er understøttet af FileZilla.
    Ønsker du at konvertere den til et understøttet format?

en: The file '%s' is password protected. Password protected keyfiles are not supported by FileZilla yet.
    Would you like to convert it into an unprotected file?
da_DK: Filen '%s' er beskyttet med adgangskode. Beskyttede nøglefiler er endnu ikke understøttet af FileZilla.
    Ønsker du at konvertere den til en ubeskyttet fil?

en: The file selected as default editor does not exist.
da_DK: Den fil, der er valgt som standard-editor, findes ikke.

en: The file you have selected contains site manager data from a previous version of FileZilla.
    Due to differences in the storage format, only host, port, username and password will be imported.
    Continue with the import?
da_DK: Filen du har valgt indeholder Websted Manager data fra en tidligere version af FileZilla.
    På grund af forskelle i formatet, vil kun vært, port, brugernavn og kode blive importeret.
    Fortsæt med at importere?

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
da_DK: Filnavn-kolonnen kan hverken skjules eller flyttes.

en: The filename column cannot be hidden.
da_DK: Filnavn-kolonnen kan ikke skjules.

en: The following character will be replaced: %s
da_DK: Følgende tegn vil blive erstattet: %s

en: The following characters will be replaced: %s
da_DK: Følgende tegn vil blive erstattet: %s

en: The following files are currently being edited:
da_DK: Følgende filer redigeres aktuelt:

en: The free open source FTP solution
da_DK: Den gratis open source FTP-løsning

en: The global bookmarks could not be saved.
da_DK: De globale bogmærker kunne ikke gemmes.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
da_DK: Jo højere debug-niveau, jo flere oplysninger vises i beskedloggen. Det har en negativ effekt på ydelsen at vise debug-information.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
da_DK: Grænsen skal ligge mellem 1 og 2000 MB

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
da_DK: Den aktuelle lokale mappe (%s) er ikke under sykroniseringsroden (%s).
    Slå synkroniseret bladring fra, og fortsæt med at skifte lokal mappe?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
da_DK: Den lavest tilgængelige port skal være mindre end eller lig med den højest tilgængelige port.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
da_DK: Den nye version kunne ikke hentes, prøv igen senere.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
da_DK: Den nye version er gemt i din Overførsler-mappe.

en: The queue will not be saved.
da_DK: Køen vil ikke blive gemt.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
da_DK: Fjernmappen (%s) er ikke under sykroniseringsroden (%s).
    Slå synkroniseret bladring fra, og fortsæt med at skifte fjernmappe?

en: The selected categories have been imported.
da_DK: De valgte kategorier blev importeret.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
da_DK: Den valgte fil indeholder importerbar data for følgende kategorier:

en: The selected file is already being edited:
da_DK: Den valgte fil er allerede under redigering:

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
da_DK: Den valgte fil er stadig åben i et andet program - luk den.

en: The selected file would be executed directly.
    This can be dangerous and might damage your system.
    Do you really want to continue?
da_DK: Den valgte fil vil blive eksekveret direkte.
    Dette kan være farligt, og kan skade dit system.
    Ønsker du virkelig at fortsætte?

en: The server could not be added.
da_DK: Serveren kunne ikke tilføjes.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
da_DK: Serveren sendte et uventet svar eller et, der ikke kan genkendes.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
da_DK: Serveren anvender følgende tegnsæt-indkodning til filnavne:

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
da_DK: Serverens certifikat er ukendt. Undersøg venligst certifikatet grundigt, så du er sikker på at serveren er sikker.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
da_DK: Serverens værtsnøgle svarer ikke til den nøgle, der er blevet cachet. Dette betyder enten, at administratoren har ændret servernøglen, eller at du faktisk forsøger at tilslutte dig til en anden compter, der lader som om den er serveren.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
da_DK: Serverens værtsnøgle er ukendt. Der er ingen garanti for, at serveren er den computer, som du tror den er.

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
da_DK: Servname-parameteren er ikke understøttet for ai_socktype

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
da_DK: Indstillingerne er blevet importeret. Du skal genstarte FileZilla før indstillingerne træder i kraft.

en: The specified address family is not supported
da_DK: Den angivne adressefamilie ikke understøttet

en: The specified network name is no longer available
da_DK: Det angivne netværksnavn er ikke længere til rådighed

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
da_DK: Systemet genstartes snart, medmindre du klikker på Annuller.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
da_DK: Systemet lukkes snart ned, medmindre du klikker på Annuller.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
da_DK: Destinationsfilen findes allerede.
    Vælg en handling.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
da_DK: Testen mislykkedes. Ønsker du virkelig at gemme indstillingerne?

en: The valid backup file %s could not be restored
da_DK: Den gyldige backup-fil '%s' kunne ikke genoprettes

en: Themes
da_DK: Temaer

en: This filter set cannot be removed.
da_DK: Dette filtersæt kan ikke fjernes.

en: This filter set cannot be renamed.
da_DK: Dette filtersæt kan ikke omdøbes.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
da_DK: Dette betyder, at en router og/eller firewall stadig forstyrrer FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
da_DK: Dette virker kun, hvis du ikke er bag en router. Ellers vil dit system blot returnere din interne adresse.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
da_DK: Denne assistent hjælper til at konfigurere evt. routere og firewalls, du måtte have, og tester din konfiguration.

en: Time
da_DK: Tidspunkt

en: Time formatting
da_DK: Klokkeslætformatering

en: Time&out in seconds:
da_DK: &Timeout i sekunder:

en: Timezone offsets: Server: %d seconds. Local: %d seconds. Difference: %d seconds.
da_DK: Tidszoneforskydninger: Server: %d sekunder. Lokal: %d sekunder. Forskel: %d sekunder.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
da_DK: For at sammenligne mapper skal begge fil-lister samstemmes.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
da_DK: For at gøre dette skal begge mappetræer være vist eller begge være skjult.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
da_DK: For at understøtte validering med offentlig nøgle skal FileZilla vide, hvilke private nøgler der skal bruges.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
da_DK: Skift mappesammenligning. Højreklik for at ændre sammenligningsmetode.
    
    Farver:
    Gul: Filen findes kun på den ene side
    Grøn: Filen er nyere end den umarkerede fil på den anden side
    Rød: Filstørrelser er forskellige

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
da_DK: Slå synkroniseret bladring til/fra.
    Når slået til, vil navigering i det lokale mappetræ skifte til de tilsvarende mapper på serveren, og omvendt.

en: Toggles processing of the transfer queue
da_DK: Slå behandling af overførselskøen til eller fra

en: Toggles the display of the local directory tree
da_DK: Slå visning af det lokale mappetræ til eller fra

en: Toggles the display of the message log
da_DK: Slå visning af beskedloggen til eller fra

en: Toggles the display of the remote directory tree
da_DK: Slå visning af fjernstedets mappetræ til eller fra

en: Toggles the display of the transfer queue
da_DK: Slå visning af overførselskøen til eller fra

en: Too long header line
da_DK: Header-linie for lang

en: Too many redirects
da_DK: For mange omdirigeringer

en: Trace:
da_DK: Spor:

en: Transfer
da_DK: Overfør

en: Transfer &direction
da_DK: Overførsels&retning

en: Transfer &type
da_DK: Overførsels&type

en: Transfer Mode
da_DK: Overførselstilstand

en: Transfer Queue
da_DK: Overførselskø

en: Transfer Settings
da_DK: Overførselsindstillinger

en: Transfer connection interrupted: %s
da_DK: Overførselsforbindelsen afbrudt: %s

en: Transferred data got tainted.
da_DK: Overførte data er forstyrret.

en: Transferring
da_DK: Overfører

en: Transfers
da_DK: Overførsler

en: Transfers finished
da_DK: Overførsler afsluttet

en: Treat files &without extension as ASCII file
da_DK: Behandl filer uden fil&typenavn som ASCII-filer

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
da_DK: Behandl &følgende filtyper som ASCII-filer:

en: Trust changed Hostkey:
da_DK: Stol på ændret værtsnøgle:

en: Trust new Hostkey:
da_DK: Stol på ny værtsnøgle:

en: Trust the new key and carry on connecting?
da_DK: Hav tillid til den nye nøgle, og fortsæt tilslutning?

en: Trust this certificate and carry on connecting?
da_DK: Hav tillid til dette certifikat, og fortsæt tilslutning?

en: Trust this host and carry on connecting?
da_DK: Hav tillid til denne vært, og fortsæt tilslutning?

en: Try again
da_DK: Prøv igen

en: Type of FTP Proxy:
da_DK: Type af FTP-proxy:

en: Type of generic proxy:
da_DK: Type af generisk proxy:

en: U&pload limit:
da_DK: U&pload-grænse:

en: U&se filetype associations if available
da_DK: B&rug filtypeassociationer hvor muligt

en: U&se system defaults
da_DK: Brug systemst&andard

en: USER@&HOST
da_DK: BRUGER@&VÆRT

en: Unassigned error code %d
da_DK: Ukendt fejlkode %d

en: Unit:
da_DK: Enhed:

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
da_DK: Ukendt FTP-proxy-type, kan ikke generere login-sekvens.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
da_DK: Ukendt version af SOCKS-protokol: %d

en: Unknown certificate
da_DK: Ukendt certifikat

en: Unknown error opening the file. Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
da_DK: Ukendt fejl ved åbning af filen. Sørg for, at der er adgang til filen, og at den er et velformet XML-dokument.

en: Unknown host key
da_DK: Ukendt værtsnøgle

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
da_DK: Ukendt protokolversion ved subnegotiering af SOCKS brugernavn/adgangskode-validering: %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
da_DK: Ukendt rodelement - filen ser ikke ud til at være genereret af FileZilla.

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
da_DK: Medmindre disse problemer løses, vil FTP i aktiv tilstand ikke fungere, og du skal anvende passiv tilstand.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
da_DK: Medmindre dette problem løses, vil FTP i aktiv tilstand ikke fungere, og du skal anvende passiv tilstand.

en: Unsupported certificate type
da_DK: Certifikat-type ikke understøttet

en: Unsupported redirect
da_DK: Omdirigering ikke understøttet

en: Up&load and unedit
da_DK: Up&load og ophæv redigering

en: Updates
da_DK: Opdateringer

en: Upload failed
da_DK: Upload fejlede

en: Upload limit: %s/s
da_DK: Upload-grænse: %s/s

en: Upload limit: none
da_DK: Upload-grænse: ingen

en: Upload selected directory
da_DK: Upload valgte mappe

en: Upload selected files and directories
da_DK: Upload valgte filer og mapper

en: Upload this file back to the server?
da_DK: Upload denne fil tilbage til serveren?

en: Upload this file to the server?
da_DK: Upload denne fil til serveren?

en: Uploading
da_DK: Uploader

en: Uploading and pending removal
da_DK: Uploader og afventer fjernelse

en: Uploading and unediting
da_DK: Uploader og ophæver redigering

en: Use &custom charset
da_DK: Anvend &brugerdef. tegnsæt

en: Use &custom editor:
da_DK: Anvend &brugerdef. editor:

en: Use &default editor for text files
da_DK: Brug &standard-editor til tekstfiler

en: Use &synchronized browsing
da_DK: Anvend &synkroniseret bladring

en: Use UTF-8 if the server supports it, else use local charset.
da_DK: Brug UTF-8, hvis serveren understøtter dette, ellers anvend lokalt tegnsæt.

en: Use default action
da_DK: Brug standardhandling

en: Use explicit FTP over TLS if available
da_DK: Anvend eksplicit FTP over TLS hvis det findes

en: Use server currently connected to
da_DK: Anvend server, der aktuelt er forbundet med

en: Use server from site manager
da_DK: Anvend server fra Websted Manager

en: Use system &defaults
da_DK: Brug systemstanda&rd

en: Use the following IP address:
da_DK: Brug følgende IP-adresse:

en: Use the following port range:
da_DK: Brug følgende interval af porte:

en: Use the server's external IP address instead
da_DK: Anvend serverens eksterne IP-adresse istedet

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
da_DK: Brug denne, hvis du er bag en router og har en statisk ekstern IP-adresse.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
da_DK: Brug denne valgmulighed, hvis du har en dynamisk IP-adresse. FileZilla kontakter ovennævnte server for hver session, første gang du anvender aktiv tilstand. Kun oplysninger om din version af FileZilla sendes til serveren.

en: User:
da_DK: Bruger:

en: Username cannot be a series of spaces
da_DK: Brugernavn kan ikke bestå af en række mellemrum

en: Using proxy %s
da_DK: Bruger proxy %s

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
da_DK: Anvendelse af forkert tegnsæt kan bevirke, at filnavne ikke vises korrekt.

en: Valid from:
da_DK: Gyldig fra:

en: Valid to:
da_DK: Gyldig til:

en: Verbose log messages from wxWidgets
da_DK: Log-meddelelser med mange ord fra wxWidgets

en: Verifying certificate...
da_DK: Godkender certifikat...

en: Very high
da_DK: Meget høj

en: View hidden option set, but unsupported by server
da_DK: Se skjulte funktioner, som ikke understøttes af serveren

en: View/Edit
da_DK: Vis/Rediger

en: Visible columns
da_DK: Synlige kolonner

en: W&rite
da_DK: Sk&riv

en: Waiting
da_DK: Venter

en: Waiting for browsing connection
da_DK: Venter på browser-forbindelse

en: Waiting for password
da_DK: Venter på adgangskode

en: Waiting for transfer to be cancelled
da_DK: Venter på at annullere overførsel

en: Waiting to retry...
da_DK: Venter på at prøve igen...

en: Warning!
    
    A bug in Windows causes problems with FileZilla
    
    The bug occurs if you have
    - Windows Server 2003 or XP 64
    - Windows Firewall enabled
    - Application Layer Gateway service enabled
    See http://support.microsoft.com/kb/931130 for background information.
    
    Unless you either disable Windows Firewall or the Application Layer Gateway service,
    FileZilla will timeout on big transfers.
da_DK: Advarsel!
    
    En fejl i Windows forårsager problemer med FileZilla
    
    Fejlen opstår hvis du har
    - Windows Server 2003 eller XP 64
    - Windows Firewall slået til
    - Application Layer Gateway service slået til
    Se http://support.microsoft.com/kb/931130 for bagrundsinformation.
    
    Medmindre du enten slår Windows Firewall eller Application Layer Gateway- servicen fra,
    vil FileZilla få timeouts ved store overførsler.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
da_DK: Advarsel: Ignorerer dataforbindelse fra forkert IP.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
da_DK: Advarsel: Anvendelsen af daglige byg er for egen risiko.
    Der ydes ingen support på daglige byg.
    Daglige byg fungerer måske ikke som forventet, og kan måske endda skade dit system.
    
    Ønsker du virkelig at søge efter daglige byg?

en: Warning: Potential security breach!
da_DK: Advarsel: Mulig sikkerhedsrisiko!

en: Welcome to FileZilla
da_DK: Velkommen til FileZilla

en: What's new
da_DK: Sidste nye

en: What's new:
da_DK: Sidste nye:

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnnect without having to re-enter a password after restarting FileZilla.
da_DK: Hvis du tillader FileZilla at huske adgangskoder, kan du oprette forbindelse igen senere, efter at FileZilla har været lukket ned, uden at skulle indtaste adgangskoden.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
da_DK: Når denne funktion er slået til, vil tegn, der ikke understøttes af det lokale operativsystem, blive erstattet i navnene på filer med sådanne tegn i sig, når du henter dem.

en: When st&arting a new connection while already connected:
da_DK: Når du st&arter en ny forbindelse, mens du allerede er forbundet:

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
da_DK: Skal FileZilla huske adgangskoder?

en: Wr&ite
da_DK: Skr&iv

en: Wrong external IP address
da_DK: Forkert ekstern IP-adresse

en: Wrong line endings
da_DK: Forkerte linieslut-tegn

en: Yes
da_DK: Ja

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
da_DK: Det ser ud til, at du bruger en vært der kun anvender IPv6. Denne assistent understøtter ikke dette miljø.

en: You are using the latest version of FileZilla.
da_DK: Du benytter den seneste version af FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
da_DK: Du kan altid åbne denne dialog igen via Hjælp-menuen.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
da_DK: Du kan hente den seneste version fra FileZillas websted:

en: You can leave the port field empty to use the default port.
da_DK: Du kan lade portfeltet stå tomt for at bruge standardporten.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
da_DK: Du kan bruge et x på en hvilken som helst position for at beholde de oprindelige filers attributter.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
da_DK: Du kan ikke importere indstillinger fra FileZillas egen mappe med indstillinger.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
da_DK: Du kan ikke erstatte et ugyldigt tegn med et andet ugyldigt tegn. Angive et tegn, der er tilladt i filnavne.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
da_DK: Du angav ikke et nyt navn på filen. Vil du overskrive filen i stedet for?

en: You have selected at least one symbolic link.
da_DK: Du har valgt mindst ét symbolsk link.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
da_DK: Du har valgt at ville redigere mere end 10 filer - ønsker du virkelig at fortsætte?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
da_DK: Du har valgt at ville åbne mere end 10 filer eller mapper - ønsker du virkelig at fortsætte?

en: You have to enter a hostname.
da_DK: Du skal angive et værtsnavn.

en: You have to enter a local directory.
da_DK: Du skal angive en lokal mappe.

en: You have to enter a valid IP address.
da_DK: Du skal angive en gyldig IP-adresse.

en: You have to enter a writable local directory.
da_DK: Du skal angive en skrivbar lokal mappe.

en: You have to enter an account name
da_DK: Du skal angive et kontonavn

en: You have to specify a user name
da_DK: Du skal angive et brugernavn

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
da_DK: Din router eller firewall har sikkert ved en fejl ændret de overførte data.

en: You need to enter a name for the bookmark.
da_DK: Angiv et navn for bogmærket.

en: You need to enter a name for the log file.
da_DK: Angiv et navn for logfilen.

en: You need to enter a properly quoted command.
da_DK: Du skal angive en kommando med anførselstegn sat korrekt.

en: You need to enter a proxy host.
da_DK: Du skal angive en proxy-vært.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
da_DK: Du skal angive en proxy-port mellem 1 og 65535

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
da_DK: Du skal angive mindst én sti - tomme bogmærker er ikke tilladt.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
da_DK: Du skal angive både en lokal sti og en fjernsti for at slå synkroniseret bladring til for dette bogmærke.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
da_DK: Du skal angive både en lokal sti og en fjernsti for at slå synkroniseret bladring til for dette websted.

en: You need to specify a local file.
da_DK: Du skal angive en lokal fil.

en: You need to specify a remote file.
da_DK: Du skal angive en fil på fjernstedet.

en: You need to specify a remote path.
da_DK: Du skal angive en sti på fjernstedet.

en: You need to specify a server.
da_DK: Du skal angive en server.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
da_DK: Du burde ikke have problemer med at oprette forbindelse til andre servere, filoverførseler burde fungere korrekt.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
da_DK: Din computer vil blive stoppet midlertidigt, medmindre du klikker på Annuller.

en: after
da_DK: efter

en: before
da_DK: inden

en: begins with
da_DK: begynder med

en: contains
da_DK: indeholder

en: custom
da_DK: brugerdefineret

en: does not contain
da_DK: indeholder ikke

en: does not equal
da_DK: er ikke lig med

en: ends with
da_DK: slutter med

en: equals
da_DK: svarer til

en: file
da_DK: fil

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
da_DK: Kunne ikke starte fzputtygen.
    Sørg for, at denne eksekverbare fil findes i samme mappe som FileZillas eksekverbare fil.

en: fzsftp could not be started
da_DK: fzsftp kunne ikke startes

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
da_DK: gnutls_certificate_get_peers returnerede ingen certifikater

en: greater than
da_DK: større end

en: group executable
da_DK: eksekvérbar af gruppe

en: group readable
da_DK: læsbar af gruppe

en: group writeable
da_DK: skrivbar af gruppe

en: is equal to
da_DK: er lig med

en: is set
da_DK: er sat

en: is unset
da_DK: er ikke sat

en: less than
da_DK: mindre end

en: matches regex
da_DK: svarer til regex

en: owner executable
da_DK: eksekvérbar af ejer

en: owner readable
da_DK: læsbar af ejer

en: owner writeable
da_DK: skrivbar af ejer

en: unknown
da_DK: ukendt

en: world executable
da_DK: eksekvérbar globalt

en: world readable
da_DK: globalt læsbar

en: world writeable
da_DK: globalt skrivbar
